Nem meglepő, ha Mugabe külföldre megy, akkor Kínát választja. A zimbabwei elnök számos nyugati országból ki van tiltva, mert magára haragította a nemzetközi közvéleményt azzal, hogy saját magát elnökké nyilvánította ki és megszüntette a miniszterelnöki pozíciót még 1987-ben. Az ország gazdaságát, ami a Mugabe hatalom átvétel idején az egyik legmodernebb és legsokszínűbb volt a térségben a rossz gazdasági intézkedései miatt teljesen összeomlott. A diktátornak végül vitatott körülmények között 2002-ben megnyerte az elnöki szavazást a nagy riválisa Morgan Tsvangiraival szemben. A választások után több helyen is zavargások törtek ki, amelyet az ellenzői a csalások sorozata miatt robbantott ki, ez idő alatt Zimbabwében élelmiszerhiány is volt. A 2005-ős választásokat már nem tudta befolyásolni, így kénytelen volt hatalmát Tsvangiraival megosztani, aki most az ország első miniszterelnöke 1987-óta.
Az elnök a múlt héten Sanghajban is tartózkodott, ahol köszönetet mondott a kínai kormánynak, azért mert segítenek az ország újraépítésében. Kína főleg mezőgazdasági felszereléseket, élelmiszert adományozott a dél-afrikai országnak, mert a kedvezőtlen időjárásnak köszönhetően tönkre mentek az ültetvények.
Az ENSZ segélyszervezete a múlt héten 133,000 tonna élelmiszersegélyt küldött az országba. Zimbabwében közel két millió ember éhezik jelenleg, ami nagyban köszönhető a mezőgazdaság központosításának, amit az elnök személyesen irányít.
Februárban az Európai Unió meghosszabbította a Mugabe elleni szankciókat arra hivatkozva, hogy az elnök folyamatosan sérti az emberi jogok tiszteletben tartását intézkedéseivel és politikai döntéseivel.
Forrás: AFP