A két ország januárban kedte meg a közeledést, mégpedig egy, a szemben álló lázadók közötti ötéves háború után a kapcsolataik “normalizálását” előirányzó egyezménnyel. Hat hónapja pedig felállítottak egy közös, háromezer fős fegyveres erőt határaik védelmében.
Csütörtök este Idriss Deby Itno csádi elnök védelmébe vette Szudánt a Száhel-szaharai Államok Közösségének (Cen-Sad) csúcsértekezletén, amely pénteken al-Bashir elnök jelenlétében folytatódott.
A csádi elnök a Qatarban pár hónapja megkezdett dohai folyamat védelmében emelt szót, amely békét szeretne teremteni a Csáddal szomszédos nyugat-szudáni Dárfúrban, ahol hét éve zajlik az ENSZ szerint 300 ezer, Khartoum szerint 10 ezer civil életét követelő polgárháború.
“Támogatnunk kell a dohai folyamatot (…) Felszólítok minden felet, hogy csatlakozzon a dohai folyamathoz, hogy igazságos és tartós béke születhessen” – mondta a csádi elnök.
A kormány és a szudáni lázadó csoportok között folytatott tárgyalások felett Qatar, az Afrikai Unió és az ENSZ bábáskodik. A qatari közvetítő, Ahmed Al-Mahmoud szerint csütörtökön engedélyezték egy tűzszüneti egyezmény aláírását Khartoum és a Felszabadulásért és Igazságért Mozgalom (kisebbségi lázadó szövetség) között.
Előző nap, szerdán, a csádi kormány elutasította al-Bashir elnök letartóztatását N’Djamenában, akit a Darfourban elkövetett háborús és emberiség elleni bűnökkel és népirtással vádolnak, és emiatt két elfogatási parancs is érvényben van ellene. Az elfogatási parancsokat a Nemzetközi Büntetőbíróság adta ki, amelynek alapító szerződését (Római Statútum) Csád is ratifikálta.
“Ezek a vádak nem segítik elő, hogy Szudán ezen részébe visszatérjen a béke (…) Kifejezzük teljes támogatásunkat és szolidaritásunkat Szudánnak és népének” – jelentette ki a líbiai Mohamed al-Madani al-Azhari, a Cen-Sad főtitkára.
A szerda délután kezdődött látogatása heves vitákat váltott ki, civil szervezetek, csádi ellenzékiek, nemzetközi szervezetek tiltakoztak, többek között az Európai Unió is, amely arra szólította fel N’Djamenát, hogy “tegyen eleget kötelezettségeinek” a Nemzetközi Büntetőbírósággal szemben, és tartóztassa le “azokat, akiket vád alá helyezett” a Bíróság.
A Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze, Luis Moreno Ocampo szerint a Béchir elnök által most élvezett szabadság csak haladék. “Előbb vagy utóbb Hágába kell jönnie, hogy feleljen az igazságszolgáltatás előtt, ez csak idő kérdése,” – figyelmeztetett.
Forrás: RTD