A Niger folyó öt afrikai országon (Guinea, Mali, Niger, Benin, Nigéria) halad keresztül, amíg el nem éri az Atlanti-óceánt. Az fentebb említett országok lakossága számára a Niger folyó életük meghatározó tényezője. A folyó adja számukra az ivóvizet és az öntöző vizet is. Az esős évszak beköszöntével a Niger az esőzések hatására felduzzad és elönti az alföldeket, amin a helyiek ilyenkor rizs, köles és ciroktermelésbe kezdenek, amit később az áradások táplálnak vízzel. A mezőgazdaság számára tehát nagy jelentőséggel bír ez az időszak, mivel az éves élelmiszer termelés jelentős részét csak ekkor tudják megtermelni, mert az év hátra levő részében szárasság következik be.
A globális éghajlatváltozásnak köszönhetően viszont a szükségesnél is több eső esik, amely komoly károkat eredményez most már évek óta a térségben. A Nigerhez kötődő bonyolult jogviszonyoknak köszönhetően a víz elvezető csatornák építése sem valósult meg, amelynek hiányában kevesebb művelhető területet eredményez, és az áradások alatt pedig nincsen olyan elterelő csatornahálózat sem, amely elvezetné a vizet ilyenkor.
A jelenlegi időjárásnak köszönhetően a Niger folyó vízszint emelkedése Nigerben áradásokhoz vezetett, és több mint öt ezer ember otthonát elmosta víz és további húszezer ember otthona van veszélyben. Eddig több mint száz ember életét követelte a heves esőzés. Ghánában negyven ember, Burkian Fasóban tizennégy, Sierra Leónéban tizenhatan haltak meg. Az esőzések és az áradások következtében Nigerben a mezőgazdasági termelés nagy részét is elmosta a víz, ami előre láthatólag komoly élelmiszerhiányt fog eredményezni. Számos szakértő az esetleges járványok kitörésétől is tart, mert az esőzések által a szennyvíz belemosódott a Niger folyóba.
Forrás: Allafrica