A német Vattenfall energiakonszern az újabb és újabb energiaforrások utáni hajszában most Libériából szállítat magának fát a Németországban a jövőben megépíteni kívánt és már megépült biomassza erőműveihez. A Vattenfall üzletelését kritizáló emberjogi aktivisták legnagyobb kifogása, hogy a német energiakonszern olyan kaucsukültetvényesektől importálja a fát, akik politikailag kétes kapcsolatokkal rendelkeznek.
A libériai polgárháborút követően a néhai kaucsukültetvényekből, ahonnan a fa importja történik, ma már csak a farönkök maradtak. A továbbiakban kaucsukot előállítani képtelen fák törzséből a Buchanan Renewables nevű libériai nagyvállalat – a Vattenfall legújabb üzletfele – faaprólékot készít, majd a kihalt fák helyére újakat ültet. A régi faültetvények megújítását pozitív fejleményként is értékelhetnénk, a libériai Transparency International meggyőződése azonban, hogy a néhai faültetvények újraépítésének körülményei az évtizedekkel ezelőtti rabszolgaidők hangulatát idézi: a szervezet attól tart, hogy a tulajdonos nagyvállalat a helyieket emberhez nem méltó körülmények között dolgoztatja.
Thomas Nah, a Transparancy International libériai vezetőjének legnagyobb félelme az, hogy a konfliktus, ami a „a kilencvenes években a polgárháború kirobbanásához vezetett, a jelenlegi szituációból fakadóan megismétlődhet”. A felháborodást tovább szítja, hogy a Vattenfall néhány hete a kaucsuk ültetvények libériai tulajdonosának, a Buchanan Renewables vállalatnak 20 százalékrészben tulajdonosa lett.
A megnövekedett fa importjának oka, hogy az Európában érvénybe lépő szén-dioxid-kibocsátás csökkentése végett a Vattenfall Berlin közelében három nagyobb biomassza-erőmű felépítését tervezi. A probléma, hogy Berlinben és a környező erdőkben nincsen elég kivágandó fa az erőmű fűtésére. A Vattenfall 2020-tól évente több millió tonna fa beszállításának az igényével számol, amit nem csak a nyugat-afrikai területekről, de Oroszországból, Kanadából és az USA-ból származó importtal kíván kielégíteni. A Vattenfall képviselője, Frank May, a Libériából történő fa szállítását, mint a vállalat jövőbeli céljainak eléréséhez szükséges „első lépést” jellemezte.
Elutasítanak minden kritikát
A Vattenfall hivatalos nyilatkozataiban felelősséget vállalt azért, hogy az általa felhasznált tüzelhető biomassza ökológiai és társadalmi szempontból kifogástalan módon kerül kitermelésre és szállításra. Hogy a felborzolt kedélyeket lecsillapítsa, a vállalat jelenleg a fák kitermelésére és szállítására vonatkozóan minőségbiztosítási kritériumok kidolgozásán munkálkodik.
Problémát okozhat azonban, hogy Libériában a politika és a nagyvállalatok szoros összefonódása miatt nehézségbe ütközik bármilyen kritériumok nyomon követése. Csak egy példa: a Buchanan Renewables részvénytársaság nagy százalékban a kanadai milliomos John McCall MacBain alapítványához tartozik. MacBain azonban Libériában nem csak, mint vállalkozó tevékenykedik, de az ország egyik legnagyobb anyagi támogatója is egyben. Thomas Nah pedig megerősítve látja félelmeit, mert úgy véli, hogy az anyagi támogatás miatt a kaucsuk ültetvények tulajdonosa, a Buchanan Renewables, különösen jó kapcsolatokat ápol a libériai miniszterelnökkel, Ellen Johnson-Sirleaffel.
Mi az a biomassza erőmű?
A biomassza erőművek ugyanolyan reaktorok, mint az olajat, szenet vagy atomenergiát hasznosító erőművek azzal a különbséggel, hogy a biomassza erőművek biomassza elégetésével nyernek energiát. Égési termékként legtöbbször tüzelhető biomasszát használnak az áram előállítására, de megkülönböztethetünk még elgázosítható, illetve gépjármű üzemanyagként hasznosítható biomasszát is.
A tüzelhető biomasszák azért jó fűtőértékűek, mert alacsony bennük a nedvességtartalom. A tüzelhető biomasszákkal szemben támasztott egyik legfontosabb követelmény, hogy ne okozzanak jelentős levegőszennyezést. A legjellemzőbb tüzelt biomassza fajták: fűrészüzemi hulladékból vagy lágyfa energiaültetvényekből nyert tűzifa, fűrészpor, szalma illetve energiafű.
Forrás: kitekinto.hu