“Számos sikeres projekt ellenére Madagaszkár környezetének állapota jelentősen romlott az elmúlt 25 évben – áll a Nemzetközi Erőforrás Csoport Paradise Lost című tanulmányában, amit az USAID rendelt meg.
A jelentés az Indiai-óceánban elterülő hatalmas sziget nemzeti környezetvédelmi akciótervének legfőbb kidolgozója és megvalósítója, az USAID negyedszázados tevékenységének vonja meg a mérlegét. Ezt a tervet függesztették fel “a 2009-es államcsíny miatt”.
Madagaszkár egyedülálló állat- és növényvilágáról híres, aminek nyolcvan százaléka nem található meg sehol máshol a világon, de az ökológusok arra figyelmeztetnek, hogy az ország elveszítheti a bolygónk biológiailag egyik leggazdagabb helyének státuszát.
Nagy természetvédelmi szervezetek – többek között a Természetvédelmi Világalap (WWF) – megállapították, hogy a fakitermelés és az illegális állat- és növénykereskedelem nagymértékben megnőtt a politikai válság következtében, amikor is Andry Rajoelina, az átmenet legfelsőbb tanácsának jelenlegi vezetője váltotta Marc Ravalomanana elnököt.
“A 2009 márciusi államcsíny óta a biodiverzitásban gazdag területek, és az ezektől függő közösségek gátlástalan profitvadászok céltáblái lettek. Az illegális fakitermelés soha nem látott méreteket öltött… Bizonyos régiókban naponta körülbelül négyszáz fát vágnak ki” – jegyezte meg a jelentés előszavában Niels Marquardt, az Egyesült Államok madagaszkári nagykövete.
“Veszélyeztetett állatokat, többek között nagyon ritka lemúr- és teknősfajtákat fogtak be kereskedelem és fogyasztás céljából olyan gyorsasággal, ami a kihalás szélére sodorja őket természetes környezetükben, hacsak nem sikerül ezt a tendenciát megfordítani”.
Az EIA természetvédelmi szervezet és a természeti erőforrások kitermelését és illegális kereskedelmét felügyelő Global witness (GW) által vezetett felmérés feltárta, hogy az államcsínyt követő hónapokban az olyan egzotikus trópusi fafajtákat, mint a rózsafa, a paliszanderfa és az ében, naponta 88000 és 460000 dollár közötti értékben gyűjtöttek össze a nemzeti parkokban és természetvédelmi területeken.
A 2009 végén publikált jelentésük “a jogállam jelentős visszaszorulásáról – vagyis a törvények betartását felügyelő állami szervek és a fa illegális kereskedelmével foglalkozók összejátszásáról“ számolt be.
Forrás: Allafrica