A dél-afrikai Nobel-békedíjas Desmond Tutu csütörtökön bejelentette visszavonulását a közélettől, hogy több időt szentelhessen családjának. Elnézve energiáját, nehéz lesz tartania magát elhatározásához.
„Október 7-én betöltöm a 79-dik évemet, és visszavonulok a közélettől”- jelentette ki Dél-Afrika anglikán egyházának korábbi vezetője egy fokvárosi katedrálisban tartott sajtótájékoztatón.
„Február végéig heti egy napra korlátozom a munkaidőmet, utána bezár az irodám”- tette hozzá a volt érsek, aki 1984-ben kapta meg a Nobel-békedíjat a rasszista apartheid rendszer elleni küzdelméért.
A bíbor színű reverendájába öltözött Tutu érsek, akit sokan Dél-Afrika élő lelkiismeretének tartanak, arról beszélt, hogy muszáj lassítania a féktelen tempón.
„Ahelyett, hogy békésen megöregedtem volna otthon, a családom körében, túl sok időt töltöttem reptereken és szállodákban”- vélte. „Szükségem van egy kicsit több nyugalomra”.
A demokrácia győzelmekor a régi rendszer alatt elkövetett túlkapások felderítésére létrehozott Igazság és Megbékélés Bizottság (IMB) korábbi elnöke leszögezte, hogy még eleget tesz a korábban vállalt kötelezettségeinek, de nem vállal sem újabb találkozót, sem újabb interjút, sem pedig újabb védnökséget.
Az érsek lemond a Fokvárosi Egyetemen, valamint az ENSZ népirtást megelőző bizottságában vállalt tisztségeiről, és csak két helyen folytatja tovább: a Desmond Tutu Központ a Békéért és az Elders (Idősek) csoportjában, amely olyan korábbi politikai vezetőkből és Nobel-békedíjasokból áll, mint a volt amerikai elnök, Jimmy Carter vagy az ENSZ korábbi főtitkára, Kofi Annan.
Barátját, a volt elnököt, Nelson Mandelát idézve, Tutu érsek ezt mondta az újságíróknak: „Ahogy azt Madiba mondta, amikor bejelentette nyugdíjba vonulását: ne hívjanak, majd én jelentkezem!”
Az alázatáról, humoráról és túláradó energiájáról ismert kistermetű érsek 2000-ben már bejelentette részleges visszavonulását, miután prosztatarákot diagnosztizáltak nála.
De mégsem tudott ellenállni a sok felkérésnek és meghatározó szerepet játszott a kiegyezés apostolaként és a hatalom túlkapásai elleni fellépőként, úgy hazájában, mint a nemzetközi konfliktusok porondján.
Még szerdán is arra szólította fel Szenegált és az Afrikai Uniót, hogy ítéljék el a száműzetésben élő volt csádi diktátort, Hisszen Habrét a kormányzása alatt elkövetett politikai gyilkosságok és kínzások miatt. A megelőző napon a nagymúltú New York Timesban közölt cikket, arra kérve Barack Obama elnököt, hogy ne csökkentse az AIDS elleni harcra szánt kiadásokat.
„Hiányozni fog a személyisége, az erkölcsi tekintélye. Minden dél-afrikainak hiányozni fog”- kommentálta Aubrey Matshiqi, a Politikatudományok Központjának politikai elemzője.
„Sokat tett ezért az országért és az egyházért, arra használva fel pozícióját, hogy szót emeljen az ország apartheid alatti szenvedései ellen”- tette hozzá. „Megérdemli, hogy szünetet tartson, de nem hiszem, hogy teljesen vissza tud vonulni az ország életéből”.
Csütörtökön Tutu érsek ennek ellenére azt ígérte meg feleségének, Leahnak, akivel 1955 óta házasok és négy gyermeket neveltek fel, hogy ezentúl ő lesz a legfontosabb.
„Életem legjobb döntése volt, hogy elvettem feleségül”- jelentette ki az érsek, aki megígérte feleségének, hogy mostantól minden reggel „egy csésze forró csokoládéval köszönti az ágyban, mint ahogy azt minden odaadó férjnek tennie kéne”.
Forrás: Yahoo