A pénzügyi válság és a klímaváltozás ezen a kontinensen is megtette a hatását, a várható élettartam 30 és 40 év között van, jellemző a rossz kormányzás, gyakoriak a természeti katasztrófák.
„Emberi életek megmentéséről van szó, nem pedig egy ideológia kérdésről” – mondta Veronique De Keyser az EP fejlesztési szakbizottságának július 13- i ülésén, amelyen a szubszaharai Afrika egészségügyi rendszereivel foglalkozó jelentését ismertette. „A gazdasági válság okozta pénzügyi nehézségek nem ösztönzik az európai országokat arra, hogy megtartsák az ígéreteiket, vagyis, hogy 2010-ig GDP-jük legalább 0,7 százalékát fejlesztési támogatásra fordítsák” – olvasható a jelentésben.
Elhanyagolt egészségügy
Sajnos az egészségügy fejlesztése Afrikában nem prioritás, az oktatás fejlesztésére kétszer annyit költenek, mint a kórházak támogatására. A célzott támogatás továbbra is problémát jelent, mert egyes betegségek, például az AIDS, a tuberkulózis és a malária kezelésének finanszírozása miatt csekély forrás marad az alapvető egészségügyi ellátásra.
A parlamenti témafelelős, Veronique De Keyser korábban maga is ápolt betegeket Afrikában. Elmondta, hogy gyakran a kórházak túl távol vannak azoktól, akiknek valóban szükségük lenne orvosi kezelésre. Nem ritka a kevés tapasztalattal rendelkező egészségügyi dolgozó. „Az EU-nak támogatnia kell a képzéseiket!” – hangoztatta Anna Záborská képviselő. A luxemburgi Charles Goerens ideiglenes vízumokkal tenné lehetővé, hogy az afrikai egészségügyi dolgozók tapasztalatot szerezzenek külföldön. „Az is nagy probléma, hogy az orvosok a jobb megélhetés reményében elhagyják Afrikát” – hangsúlyozta a képviselő.
Elmulasztott millenniumi fejlesztési célok
A júniusi plenáris ülésen az EP kritikával illette a millenniumi fejlesztési célok elmulasztását, az egészségügy, különösen a gyermekágyi halálozás csökkentése terén. A Michael Cashman jelentése szerint az EU korábbi kötelezettségvállalásainál 20 millió euróval kevesebbet költött segélyekre.
Nirj Deva képviselő elmondta, hogy származási országában, Srí Lankán az ingyenes egészségügyi ellátás és más megelőző intézkedések bevezetését követően a nyugati normákhoz hasonló lett a halálozási arány, pontosabban 1948 és 2010 között a várható élettartam 30 évre emelkedett.
A cél a fenntartható, mindenki által hozzáférhető egészségügyi rendszerek létrehozása és a gyógyszerek biztosítása.
Forrás: Piac és Profit