A régió szegényes infrastruktúrája és a hosszadalmas vámeljárási procedúrája már régóta az üzleti lehetőségek egyik gátjává vált.
Éppen ezért, július elsejétől Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzánia és Uganda – a Kelet-afrikai Közösség (EAC) tagjai – mindent megtesznek annak érdekében, hogy megszüntessék a közös kereskedelem gátjait. Igaz, ez a folyamat legalább 2015-ig eltarthat, mielőtt a szabadkereskedelmi övezet létrejöhet.
Szabadabb kereskedelem
Már mind az öt ország elfogadott egy közös belső vámot, egy azonos adót a közösségen kívülről érkező importok számára, és engedélyezte a vámmentes regionális kereskedelmet Kenya kivételével.
Azonban az EAC ambíciói túlmutatnak az egyszerű gazdaságon. A szervezet reméli, hogy a tagállamok 2012-re közös pénznemet fogadnak el, így a politikai unió létrejötte felé is megteszik az első lépéseket.
A régión belül már most többen aggódnak, hogy Kenya – az öt tagállam közül gazdaságilag legfejlettebb – uralkodni fog a szomszédjain.
Munkahelyi félelmek
A tagállamok attól félnek, hogy meg kell majd birkózniuk a jobban képzett kenyai munkaerővel, ha megnyílnak a határok.
„A munka szabad áramlását serkenteni kellene, de csak egy bizonyos szintig, hogy ne fosszák meg a helyi lakosokat a munkáktól” – mondta Jacqueline Mkindi, a Tanzániai Kertészeti Egyesület vezérigazgatója. Az egyesület tagjai gyümölcsöket, virágokat és zöldségeket termelnek export céljából.
„Ha a tanzániaiak nagy számban veszítik el az állásukat, akkor az emberek nem fogják magukat érdekeltnek tekinteni a közös piaccal kapcsolatban”.
„A legtöbb ugandai úgy gondolja, hogy a kenyaiak elveszik a munkájukat. Ez valamilyen szinten érthető, hiszen eddig is rengeteg kenyai telepedett már le Ugandában” – mondta Frederick Masiga, a Daily Monitor újság üzleti szerkesztője.
Vámakadályok
A bevándorlók miatti aggodalmak ellenére a legtöbb üzleti vállalkozás támogatja a közös piacot és lelkesen várja, hogy az eddigi határproblémákat megoldják.
Mkindi szerint egy előnye mégis van a Kelet-afrikai Közös Piacnak, mégpedig az, hogy a régió nagyobb helyzeti előnyhöz juthat a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon.
„Ha együtt vagyunk, régióként tudunk tárgyalni, és így komolyabban fel tudunk lépni más gazdasági szervezetekkel szemben, mint például az Európai Unió”.
Forrás: BBC