Katarban képzik a szíriai fegyvereseket

Katar már tavaly óta komoly részt vállalt a szíriai fegyveres ellenzék támogatásában, s a Perzsa-öböl menti monarchia területén képezték ki a harcosaikat. Azonban a kormányerők előretörése és a terrorista csoportok megerősödése miatt Doha hajlandó a Szíriában harcoló iszlamista csoportokra is kiterjeszteni a programot. Ez azonban nem kevés veszélyt hordoz magával, főleg azért, mert aki tegnap még a Szabad Szíriai Hadsereg  oldalán harcolt, az holnap a terrorista szervezetek soraiban tűnhet fel. 

A szaúdi-katari határ közelében, nem messze az amerikai al-Udíd katonai repülőtértől, amely az Egyesült Államok legnagyobb katonai bázisa a Közel-Keletn, képzik ki a Szabad Szíriai Hadsereg harcosait. A Reuters szerint már több mint egy éve folyik a mérsékelt ellenzéknek tartott harcosok kiképzése, akiket katari szakemberek és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) szakértői képeznek ki közösen, valamint látnak el fegyverekkel. Hivatalosan a szíriai elnök, Bassár el-Aszad csapatai és a szélsőséges iszlamisták ellen készítik fel őket, de az utóbbi időben már az iszlamista csoportok tagjai is feltűntek a bázison.

Többnyire tizenöt-húsz fős csoportokat képeznek ki, akik Törökországon keresztül hagyják el Szíriát és utaznak Katarba. A határ átlépése utána a bázisra szállítják őket, aztán a megfelelő kiképzőprogramokba kerülnek. A Perzsa-öböl menti monarchia hatóságai fizetik ki a kiképzés során felmerülő költségeket és az ellátást. “A Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) és más mérsékelt lázadó csoportok tagjait szállítják hozzánk, hogy kiképezzék őket például a rajtaütő technikákra” nyilatkozta a Reutersnek egy neve elhallgatását kérő nyugati forrás. Ugyanakkor leszögezte, hogy a program nem befolyásolja a szíriai eseményeket. Egy másik forrás hozzátette, hogy a kiképzésen résztvevő, mérsékeltnek nevezett szíriai harcosok, több fegyvert és jobb felkészítést akarnak, beleértve a fejlettebb pokolgépek előállítására vonatkozó képzést.

Azonban Doha elégedetlen a szíriai „szabadságharccal” és a kormány bejelentette, hogy kiterjesztik a programot a többi csoportra és brigádra is. 2014 eleje óta az FSA védekezésbe szorult, a szíriai kormányerők elfoglalták Homsz, Hamá városát, jelenleg Doumánál vágják ketté őket, s olyan városokban vonultak vissza, mint Aleppó és Daraa. Viszont az FSA-nak nemcsak Damaszkusszal, hanem az iszlamista terrorcsoportokkal is fel kellett vennie a harcot, s például Idlíb tartományból az al-Nuszra Front, kelet-Szíriából pedig az Iszlám Állam szorította ki őket.

Továbbá az FSA helyzetét nehezíti, hogy a szíriai lakosság sem támogatja az erőfeszítéseiket és több helyen is éhséglázadások törtek ki a rossz élelmezési politikájuk miatt. Ezért Katar már olyan, nyíltan iszlamista értékeket valló és nyugati demokráciát elutasító szervezet tagjait is kiképezheti, mint az Iszlám Front. Igaz az Iszlám Front „mérsékeltebbnek” számít az al-Nuszra Frontnál, vagy az Iszlám Államnál, de jóval erősebb a Szabad Szíriai Hadseregnél, amellyel csak laza szálon kapcsolódik.

Ezenfelül az sem ritka, hogy az FSA-ból – többek közt a családjaik védelme miatt – állnak át a „kalifátus”  vagy valamelyik terrorista szervezet oldalára. Ez a fajta „migráció” azóta figyelhető meg, hogy szeptember óta az Egyesült Államok és koalíciós partnerei elkezdték bombázni az Iszlám Állam állásait Szíriában. Az FSA-ban is többen „árulásnak” minősítették az esetet, szerintük ezzel Washington beállt Damaszkusz mellé, s azóta többször tüntettek az amerikai bombázások ellen.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez