Az aflatoxin rákot okozhat, megállíthatja a gyermekek növekedését és gyengítheti az imunrendszert. Nagy mennyiségben a szervezetbe kerülve elpusztíthatja a májat. Kenyában a legsúlyosabb fertőzés öt évvel ezelőtt következett be – a 2005-ös fertőzési hullámnak legalább 125 halálos áldozata volt.
A Kenyában azonosított Aspergillus-fajok közül némelyek az Európában tenyésző rokonaikhoz képest többszörösen nagyobb mennyiségben termelnek aflatoxint. Peter Cotty, az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (Department of Agriculture) növénybetegség-szakértője azt állítja: léteznek e gombafajoknak ártalmatlan változatai, amelyek segíthetnek az aflatoxin-fertőzések elleni harcban. „Ezek a gombák amúgy is terjednek Kenya néhány gabonatermő területén. Kidolgoztunk módszereket ezeknek a gombáknak a lokalizálására, később pedig úgy bocsátjuk szabadon más területeken, hogy kiszorítsák-megelőzzék a nagy mennyiségű toxint termelő gombákat” – nyilatkozta a szakember.
A tavalyi terepkísérletek során nagyobb mennyiségű gabonavetőmagot is beoltottak az ártalmatlan gombák spóráival. Azokban a kenyai gazdaságokban, amelyekben ezt a vetőmagot használták, körülbelül 80%-kal sikerült csökkenteni az aflatoxinos fertőzés veszélyét.
Forrás: Szabadföld