A Kongó folyó elnevezésű kiállítás egy kifejezetten nagyszabású projekt eredménye: 2010-ben 70, különböző tudományágat képviselő kutató kerekedett fel, hogy a Kongó folyó hajózható szakaszán, mintegy 1800 km-en, 6 hét alatt lehajózzon, Kisanganitól Kinshasa városig. Volt közöttük botanikus, rovargyűjtő, zoológus, ornitológus, etnológus stb. Mindenki a maga feladatkörét végezte: ki lepkéket, ki famintákat, ki népdalokat gyűjtött. A 2010-es nagyszabású expedíció eredményeként született meg a Kongó folyó elnevezésű kiállítás, amely 2010. szeptember elsejéig látható a Közép-Afrikai Királyi Múzeumban.
Az interaktív, gyermekeknek játékos részeket, felnőtteknek tematikus interaktív térképeket tartalmazó kiállítás a Kongó folyó keleti forrásvidékétől, a Lualabától a folyó méltóságteljes vonulását végigkövetve, az Atlanti-Óceánba való torkollásig bemutatja a Kongó folyó mentén élő természeti környezetet: emlősöket, halakat, fákat, rovarokat, sőt régészeti leleteket is. Továbbá a folyó mentén élő ember különféle halásztechnikáit, a varsákat, hálókat.
A különböző részeket 3-5 perces rövidfilmek kísérik. Érdekesség volt hallgatni a Brazzaville és Kinshasa közötti kompon közlekedő, mozgássérült önálló nőket, akik kismennyiségű pénzküldésből tartják fenn magukat és családjukat. Elhűlve néztem, hogyan hozatták haza egykor Kongó keleti részéről a 2,5 méter hosszú, növényi rostból készült óriásvarsákat, a vegnya népcsoport jellegzetes halászeszközét, amely eredeti formájában, sértetlenül került kiállításra.
A Kongó folyó kiállítás érdekes csemege a Brüsszel felé járóknak, bár a rendelkezésre álló térben kissé túlzsúfoltnak hat, valamint a tematikák és bemutatott információk sokfélesége is nehezen engedi meg, hogy a látogató mély ismereteket szerezzen.
Kongó 50. évfordulója alkalmából a Közép-Afrikai Királyi Múzeumon kívül számos más helyen is szerveznek kiállításokat: