2006-ban Robert Mugabe elnök kormánya megszerezte a bányászati jogot a Nagy-Britanniában bejegyzett Afrika Egyesített Erőforrásai (AEE) vállalattól – illegális bányászat folytatásával vádolva a céget.
Éveken keresztül ellenőrzés nélkül zajló bányászat és gyémántcsempészés után tavaly a kormány két cégnek adott engedélyt – amelyek partnerekké váltak Zimbabwe Bányászati Fejlesztő Vállalat (ZBFV) néven – a kereskedelmi bányászat elkezdése céljából.
Az AEE azzal a kéréssel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz, hogy hozzon egy ideiglenes rendeletet, amelyben megtiltja, hogy a Zimbabwei Ásvány Marketing Vállalat és a ZBFV drágaköveket értékesíthessen a Chiadzwa gyémántmezőről.
Az AEE vállalat azzal érvelt, hogy még mindig az ő tulajdonában vannak a jogok, amelyek alapján a gyémántot jelenleg bányásszák. Bharat Patel bíró azonban döntésében elmondta, hogy az AEE nem teljesítette a Legfelsőbb Bíróság sürgősségre vonatkozó feltételét.
Patel elmondta, hogy a gyémánteladás nem károsítja a céget, mivel amennyiben megnyerik a fellebbezést, kárpótolni fogják a veszteségeikért. Zimbabwe azonban nem tudja majd megkezdeni azonnal a gyémántok értékesítését, mert teljesíteni kell a Kimberley Folyamat (KF) tanúsítványi rendszerének feltételeit.
A dél-afrikai KF-ellenőr, Abbey Chikane, aki márciusban tényfeltáró missziót tartott, aggodalmát fejezte ki a biztonsági ügynökségek gyémántszektorban való túl nagy befolyásával kapcsolatban. Chikane beszámolója szerint Zimbabwe 4,4 millió karátot termelt 2006 októbere és 2010 februárja között. Ebből 1,6 millió karátot adtak el és 2,77 milliót raktároznak egyrészt az igények fölötti csatározás miatt, másrészt a KF standardjainak való meg nem felelésnek köszönhetően.
Forrás: Allafrica
Szerkesztette: Teszári Eszter