Bashirt azzal gyanúsítják, hogy a támadásokért felelős csapatokat a szudáni kormány támogatta.
Szerdán arról döntött a kamara, hogy felállít egy elő-tárgyalási esküdtszéket, ami újratárgyalja az elnök ügyét, akit népirtással, illetve háborús bűnökkel és emberiség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolnak.
Amikor az esküdtszék tavaly márciusban kiadta a letartóztatási parancsot, két bíró a háromból azt mondta az ügyésznek, Luis Moreno-Ocamponak, hogy nem találtak megalapozott bizonyítékot arra, hogy Bashirnak „konkrét szándékában” állt volna elpusztítani a fur, a masali és a zaghawa etnikai csoportokat Darfúrban, így a bíróság visszautasította a népirtás vádját.
Ennek ellenére a Fellebbviteli Kamara szerdán elmondta, hogy azok az alapvető bizonyítékok, melyeket az esküdtszék átvett, „rendkívül megalapozottak a letartóztatási parancs jelenlegi állapotában.” Az intézmény hangsúlyozta, hogy az eljárási jog kérdéséről döntöttek, és nem arról, hogy Bashir volt-e a népirtásért felelős.
Szudán még mindig visszautasítja Bashir kiadatását a bíróság számára. Az Afrikai Unió tavalyi álláspontja alapján nem kívánja végrehajtani a letartóztatási parancsot, habár néhány afrikai ország úgy nyilatkozott, hogy amint Bashir belép az országuk területére, rögtön cselekedni fognak.
Forrás: Allafrica