A Néprajzi Múzeum és a kiállítás alkotói:
Szilasi Ildikó, antropológus
Lóránt Attila, fotográfus
Reisinger Dávid, operatőr
tisztelettel meghívják Önt a
100 év azonosság, 100 év változás.
Torday Emil nyomában Kongóban
című kiállításra.
Időpont: 2010. február 5., 18 óra
Helyszín: Néprajzi Múzeum, aula (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.)
A kiállítás 2010. február 6. – február 28. között tekinthető meg
hétfő kivételével naponta 10-17 óra között,
illetve 2010. március 1. – március 4. között naponta 10-20 óráig.
————
„Rajtunk a sor, hogy aki annyit dolgozott s annyi fáradhatatlan munkás esztendőt áldozott a magyar tudományosság hírnevéért, írt, szónokolt és cselekedett szomorú sorsra jutott hazájáért, hogy barátokat szerezzen nekünk a nagyvilágban
– kegyelettel őrizzük meg emlékét.”
(írta: Halász Gyula, Torday Emilről
Halász Gyula : Öt világrész magyar vándorai. 1936)
Torday Emil (1875-1931) Afrika-kutató 1900-1909 között három jelentős kutatóutat bonyolított le a Kongó-medencében. Utolsó útjának 100. évfordulóján, 2009 nyarán expedíció indult a Kongói Demokratikus Köztársaságba, hogy Torday Emil egykori útvonalának egy részét bejárja.
Az expedíció sikeresen eljutott azokhoz a népcsoportokhoz és helyszínekre, ahol Torday legkiemelkedőbb kutató- és gyűjtőmunkáit végezte. Az expedíciót Lóránt Attila fotográfián, Reisinger Dávid mozgóképen dokumentálta. Szilasi Ildikó, a csapat vezetője antropológusként tett megfigyeléseket valamint tárgyi gyűjtőmunkát végzett Charles Ngwabwanyi Kunda, kongói antropológus közreműködésével.
A 100 év azonosság, 100 év változás. Torday Emil nyomában Kongóban című kiállítás tartalmát Torday Emil 20. század eleji kutató útjain valamint a 2009 nyarán megvalósult Torday-Kongó Expedíció során készített dokumentációk és fotográfiák adják. A kiállítás témáit magas művészeti szintű archív és jelenkori fotográfiák, rövidfilmek, tárgy illusztrációk és szövegmagyarázatok teszik tartalmassá.
A kiállításból a néző képet kaphat Torday Emil életéről, munkásságáról. Megértheti, miért volt kiemelkedő és újító szemléletű kutató a maga korában. Bepillantást nyerhet a kongói Kuba Királyságba, a busongó; bunda; lele népcsoportok kultúrájába vagy a boszorkánybörtönbe. Megtudhatja, miért titkos a pende művészet, és hogy vajon ki a legjobb Gitenga. A kiállítás megtekintése során a látogató mindezt 100 év távlatából teheti meg, a Kongói Demokratikus Köztársaság Belgiumtól való függetlenné válásának 50. évfordulóján.
Tudjon meg többet a kiállításról és a Torday-Kongó Projektről a www.kongoexpedicio.hu weboldalon.
Kontakt:
Szilasi Ildikó Hermina
Torday-Kongó Projekt, főszervező, antropológus
Afrikai-Magyar Egyesület, koordinátor
06703713771
(Visited 1 times, 1 visits today)