Az iráni parlamentben 197 képviselő szavazott az iráni Vörös Félhold vezetőjére, Mohamed Farhádira. Ellentétben a többi országgal a perzsa államban a „tudományügyi” poszt egy rendkívül érzékeny területét jelenti a belpolitikának, amellyel kapcsolatban gyakran voltak viták. A miniszter ugyanis nemcsak Irán különböző tudományos programjait (például űrprogram) határozza meg, vagy dönt az állami támogatásokról, hanem ő a felelős az iráni egyetemekért, az egyetemi oktatásért és a diákokért is. Szóval, ha a vallásos-konzervatív réteg valami kifogásolnivalót vagy „iszlámellenes” dolgot talál, akkor a minisztert húzzák elő és őt vonják felelősségre.
Farhádi korántsem ismeretlen az iráni politikai életben. 1997 és 2001 között ő volt az egészségügyi miniszter Mohammed Khatami elnöksége alatt. Farhádi mérsékeltnek, sőt egyenesen liberálisnak számít az iráni politikai életben, s ő volt az egyetlen a mérsékeltek jelöltjei közül, akit nem tudtak összefüggésbe hozni a 2009-ben zajlott, Mahmúd Ahmadinezsád választási csalásai miatt kitört tüntetésekkel. A jóváhagyása mögött a közel-keleti elemzők Ali Khamenei ajatollahot sejtik, mivel a Legfőbb Vezetőnek nem tetszett, ahogyan a parlament kezelte a helyzetet,s ő gyors megoldást akart.
Augusztusban ugyanis emiatt mondatták le Reza Faradzsi-Dana korábbi minisztert, mert aktívan részt vett és támogatta az iráni kormányellenes tüntetéseket. A bizalmatlansági indítványban azzal vádolták a politikust, hogy a kormányellenes tüntetések miatt az egyetemről eltanácsolt hallgatókat visszaengedte tanulni, és ezzel támogatta a Nyugat-barát hangokat az intézményekben Azóta Hasszán Róháni négy embert is jelölt erre a posztra, de mindegyikkel kapcsolatban előhozták azt, hogy támogatta vagy pedig részt vett a 2009-es tüntetéseken. Végül Mohamed Farhádi lett a megfelelő jelölt.
A kép forrása: Europress/AFP