v:* {behavior:url(#default#VML);} o:* {behavior:url(#default#VML);} w:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}
Az LRA-t az észak-kelet kongói humanitárius válság súlyosbításával vádolják.
Az afrikai vezetők azért döntöttek a katonai akció mellett, hogy hatástalanítsák a lázadók Kongóban, Dél-Szudánban és Közép-Afrikai Köztársaságban tapasztalható destabilizáló ténykedését. A térségben már több százezer ember kényszerült otthonát elhagyni.
Az ugandai, a dél-szudáni és a kongói kormány 2008 végén már hajtott végre katonai támadást a lázadók ellen.
Ez az akció azonban nem tudta a lázadókat semlegesíteni. Az LRI vezetői aztán újságíróknak Nairobiban (Kenyában) bejelentették, hogy újra behatolnak Észak-Ugandába.
Az utóbbi hetekben az LRA-t a lakosság terrorizálásával és elűzésével is vádolják.
Az afrikai vezetők úgy határoztak, hogy újabb katonai akciót indítanak az atrocitások véget vetése és a béke visszaállításának érdekében.
LRA-t, amely 1986 óta harcol az ugandai kormány ellen, azzal vádolják, hogy civil lakosokat gyilkolnak, gyerekeket rabolnak el, hogy aztán gyerekkatonát faragjanak belőlük és hogy nőket szexuális rabszolgaként használnak.
Az afrikai államfők nagygyűlése szintén konkrét akciókat sürget, hogy hatékonyabban tudják a kelet-kongói civileket, főleg a nőket az atrocitásokkal szemben megvédeni.
A kelet-kongói konfliktusba a szomszédos
Korábban az Afrikai Unió elnöke, Mouammar Kadhafi reményét fejezte ki, hogy Kongó és
“A helyzet Kongóban nem annyira rossz, mert a ruandai és kongói kormány közösen harcol a lázadók ellen” jelentette ki Kadhafi.
Forrás: afriquejet.com
Szerkesztette: Kiss Virág – AHU