A megbeszélésen jelent volt Nigéria, Burkina Faso, Ghána, Gambia, Guinea, Libéria, Mali, Niger, Sierra Leone, Szenegál és Togo. A 4 tagú bizottság a Nemzeti Tanáccsal, a Politikai Párbeszédért szervezettettel és más részvényesekkel dolgozik majd együtt, hogy az országban hatékony politikai párbeszédet alakíthassanak ki.
Az ad hoc módon létrejött bizottság augusztus végéig tervez még látogatást, amin majd javaslatokkal fog előállni a helyzetkezeléshez.
Közleményben közzé tették, hogy “vitathatatlan, hogy az ECOWAS és a nemzetközi közösség alkotmányos törvénytelenséggel néz szembe a jelen pillanatban, amit azonnal kezelni kell”. A tanács hozzátette, hogy lehetőségként felmerült az is, hogy az ECOWAS visszaállítaná az alkotmányt Nigerben, hogy megszüntesse feszültséget, ez ennek ellenére a helyzet romlását eredményezte volna. A közleményben még azt is írják, hogy Niger óriási kihívás elé állítja az Afrikai Uniót, és az ECOWAS-t mert az országban végbemenő folyamat súlyosan szembe áll ezen szervezetek normáival. Amennyiben nem tesznek ellene semmit, az akár 20 évvel is visszavetheti a régió demokratizálódását.
A minap, mind az ECOWAS és a civil társadalom azt nyilatkozta, hogy Tandja elnök tevékenysége, ami miatt az ország a vészhelyzetbe került, törvényellenes és a demokráciát is sérti. Egy közös nyilatkozatban kérte az OSIWA, a Nyugat-Afrikai Civil Társadalom Afrikai Fóruma (WACSO) Niger ECOWAS tagságának felfüggesztését. A WASCO koordinátora, Awwal Rafsanjani, egyenesen szankciókat követelt.
Szerkesztette: Ocskán Koppány