Miután találkozott Libéria elnökével, Ellen Johnson Sirleaffal, Monroviában augusztus 13-án, Clinton magasztalta a libériai vezetőt, hogy „elkötelezte magát a libériai nép helyzetének javításán” és “ vezetésében következetesen száll szemben a problémák megoldásában, amellyel Libéria szembenéz”.
Miután Három éve véget ért a polgárháború, Libéria egy “Egy sikeres modell az átalakulás terén a konfliktusból post-konfliktusba, tőrvénytelenségből demokráciába és a reménytelenségből a reménybe ” mondta Clinton.
Dicsérte az ország költségvetési politikáját és azt a lehetséges módot, ahogy keresztül Libéria csökkenteni szeretné adósságait.
A külügyminiszter megjegyezte és egyben elégedetten nyilatkozott Libéria azon lépéseire amely a korrupció visszaszorítására törekszik. Ehhez hozzá fűzte, hogy ezek sokkal előrehaladottabb intézkedések, mint sok más hasonló országban.
Clinton úgy nyilatkozott, hogy a korrupció mindenhol probléma, egy rák amely felemészti az intézmények erejét, és a bizalmat az emberekben a kormányuk és az egymás között.
Felkérte a libériai polgárokat, hogy szóljanak fel a korrupció ellen és követeljék a változásokat, de nem csak saját kormányuktól, hanem maguktól és a társadalmuktól is.
A gazdasági haladás összefügg a jó kormányzásával és jogállamisághoz való ragaszkodással, és a gazdaság politikával. 2011-ben esedékes libériai választásokról Clinton úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok 17,5 millió dollárral járul hozzá, olyan programok támogatására, mely gondoskodnak a választások szabad és tiszta lebonyolitásáról.
A találkozót követően Clinton ellátogatott a Libériai Nemzeti Rendőr Akadémiára ahol amerikai rendőrök segítenek az újoncok kiképzésében.
"A polgárháború alatt a rendőrség belenevelte a félelmet az emberekbe. A mai naptól a félelem ellen kell küzdeni.", mondta Clinton a rendőröknek tartott beszédében. Libériában a férfiak, nők és főleg a gyerekeknek szükségük van rendőri erőre.
"Nem csak azért van rátok szükség, hogy megvédjétek őket, hanem azért is, hogy biztonságot teremtsetek, a sebeket begyógyítsátok, amit a 14 éves konfliktus maga mögött hagyott." – mondta Clinton.
Forrás: Allafrica.com
Szerkesztette: AHU – Pap Gergely