Afrika: Mindörökre elnök

Szomorú nap köszöntött az afrikai demokráciára. Az egyik legszegényebb országban, Nigerben Mamadou Tandja zöld utat kapott az alkotmánymódosításra, melynek köszönhetően maradhat elnöki székében. A választás eredménye szerint, melyet augusztus 7-én ismertettek, a választók több mint 90%-a három hónappal meghosszabbítaná az elnök mandátumát.

v:* {behavior:url(#default#VML);} o:* {behavior:url(#default#VML);} w:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}

v:* {behavior:url(#default#VML);} o:* {behavior:url(#default#VML);} w:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}

Ennek lejártakor a 71 éves M. Tandja annyiszor jelöltetheti majd magát, ahányszor csak akarja. Amikor a Parlament megpróbált szembemenni az elnök tervével, feloszlatta azt. Az Alkotmánybíróság tagjait pedig megfosztotta tisztségüktől amikor érvénytelenítették a választói testület összehívó határozatát.

 

Sajnálatos módon azonban nem Tandja az első afrikai elnök, aki ilyen alkotmányos puccs eszközéhez folyamodik. Példa van számos. Zine El Abidine Ben Ali, Tunézia 20 éve hatalmon lévő elnöke szintén bevezette az élethosszig tartó elnöklés intézményét. Nem olyan régen pedig az algír elnök, Abdelaziz Boutéflika kérelmezte és kapta meg harmadik mandátumát, melyet az Alkotmány előzetesen tiltott. Hajdani ígéreteiket feledve Idriss Déby Csád, és Paul Biya Kamerun első embere szintén módosítottak az Alkotmányon és kapaszkodnak elnöki székükbe anélkül, hogy a nemzetközi közösség bármi kifogást emelhetne.

 

A nemzetközi közöny újabb elnököket késztet hasonló cselekedetre. Ez a veszély fenyeget Dzsibutiban is, ahol az elnök, Ismael Omar Guelleh az alkotmány ellenében harmadik mandátumára pályázik. A helyzet Burkina Faso-ban a legkomikusabb. A Nigerrel szomszédos országban az elnök, Blaise Compaoré emberei az 1987-es puccsot követően kerültek hatalomba. Jelenleg törvénymódosítással készülnek az ötödik mandátumra…2015-ben.

 

A legitimáció ilyen fajta erőltetett hajhászása rossz omen az afrikai országokra nézve, ahol az elnökválasztásnak a válságból való kilábalást kellene elősegítenie. Ez a helyzet Guineában és főleg Elefántcsontparton.

 

Barack Obama után az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton is jogosan emlékeztetett arra augusztus 5-én Nairobiban, hogy a “hatékony kormányzás”  elengedhetetlen feltétele a kontinens gazdasági fejlődésének. Ehhez viszont első lépés a demokratikus és intézményes szabályok tiszteletben tartása, melyek minden országban érvényben vannak

 

  

 

Forrás:africatime.com

Szerkesztette: Kiss Virág – AHU

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez