Kongói Demokratikus Köztársaság: 56.000 menekült Dél Kivuban 15 nap alatt

Dél-Kivuban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén a két hete tartó folyamatos harcok körülbelül 56.000 személyt kényszerítettek menekülésre – jelentette az ENSZ Menekültek Főbiztos Hivatala pénteken.

A Kongói Demokratikus Köztársaság fegyveres erői, az ENSZ támogatásával július 12-én egy nagy katonai műveletet hajtottak végre a Ruanda Felszabadításáért Demokratikus Erők (FDLR) hutu lázadói és helybéli szövetségeseik ellen.

Több ezren menekültek el házaikból, hogy elkerüljék a folyamatos katonai támadásokat. – jelentette be Andrej Mahecic, a HCR szóvivője Genfben.

 

A HCR információja alapján sok falu üresen maradt, miután lakói biztonságosabb helyekre menekültek, többek között a dzsungelbe is.

Körülbelül 30 000 lakosnak kellett elhagynia a Ruzizi síkságban lévő lakóhelyüket. Különböző helyeken kellet szállást keresniük, így adódhatott olyan helyzet, hogy egy család akár plusz 3 vagy 4 családot volt kénytelen ellátni és elszállásolni. Ennek következtében a már amúgy is alacsony életszínvonal még jobban csökkent. – hangsúlyozta Mr. Mahecic.

 

Mr. Mahecic szerint a menekültek a nyugati dombvidéken, Luvungi és Bwegera vidékein illetve a déli részen fekvő Lumera és Mulenge városokban gyűltek össze.

 

Számos csoport menekült határokhoz közeli falvakba; a Kongói Demokratikus Köztársaság és Burundi határokhoz közel lévő falvakba.

Ráadásul folyamatosan fogynak az élelmiszer tartalékok, mivel sok család nem tud hozzáférni földjeikhez a rossz közbiztonság miatt.

 

Néhány menekült megpróbált ugyan visszatérni falvaikba, de újra el kellett menekülniük. – tette hozzá a HCR szóvivője, aki azt is megemlítette, hogy július 29-én házakat és egy kórházat fosztottak ki Lumumba falujában, amely körülbelül 10 kilométerre helyezkedik el észak-nyugat Luvungitől.

 

A Dél Kivu-i konfliktusok miatt majdnem 536.000 embert menekítettek el a térségről; összességében 1,8 millió ember hagyta el otthonát a Kongói Demokratikus Köztársaságban, akik közül legtöbben az ország keleti részére menekültek.


Forrás: africatime.com

Szerkesztette: Raymond irambo – AHU

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez