Nem is olyan régen zajlott le a l’aquilai G8-csúcs, ahol a fejlett országok egyebek közt megállapodtak a fejlődő országok támogatásáról, a finanszírozásban speciális teret adva Afrikának és az ott halmozottan jelen lévő szegénység problematikájának. A mostani IMF hitelről nem tudni pontosan, hogy konkrétan a közelmúltban lezajlott G8-találkozó empíriái generálták-e a Nemzetközi Valutaalap segélycsomagját – feltehetően igen -, Ghána mindenesetre 600 millió dollárral beljebb van.
A fejlett országok egyébként arra az álláspontra jutottak, miszerint 2015-ig a gdp 0,7 százalékára növelik a nemzetközi fejlesztésekre, azaz, a harmadik világ országainak megsegítésére szánt összeget. Afrika speciális segítségnyújtást igényel, a komoly élelmezési problémák okán itt elsősorban a fenntartható mezőgazdaság kialakítására kell összpontosítani.
A kérdésben szinte mindegy, hogy minek eredményeként, de támogatás érkezik a nyugat-afrikai országba, így az megkezdheti romokban heverő gazdasági és szociális szféráinak konszolidálását. A BBC úgy tudja, Ghána komoly költségvetési hiánnyal küzd, az országban még jól láthatóan jelen vannak a tavalyi választások idején tetőző energiaválság, étel- és üzemanyagkrízis lenyomatai.
Az ország azonban „viszonylag ellenálló” a recesszióval szemben – legalábbis az IMF jelentése így találta -, mely tulajdonsága a Valutaalap szerint, főleg az arany és kakaó – Ghána két fontos exportcikke – árának magasan tartásával magyarázható.
Ghána ráadásul bónusz hitelre is számíthat majd, amely a hírek szerint további 450 millió dollárral segíti az állam büdzséjét. A csomag ezúttal is az IMF-től érkezik, viszont még a legutóbbi G20-csúcs döntéseinek köszönhetően.
Fentiek eredményeként, talán érdemben megkezdődhet az afrikai állam felzárkóztatása. Külső segítség van, saját erőforrásaiból pedig Ghána az arany-, gyémánt- és kakaóbiznisz mellett, ezúttal már az olajból is jelentős bevételeket remélhet. Az olajiparban aránylag szűznek számító országban, még 2007-ben fedeztek fel egy 600 millió hordó kitermelését biztosító olajmezőt, melynek kihasználása akár új távlatokat nyithat a ghánai üzletpolitika jövőképében.
Forrás: BBC
Szerkesztette: AHU – A-O D.