A letartóztatások továbbra is gátolják a szólásszabadságot Gambiában

Dakar — Törvényellenes letartóztatások, fogva tartás, kínzás és igazságtalan perek egyre növekvő száma Gambiában. Az elnyomás már a szólásszabadságban is korlátozza a helybélieket az országban, jelentették ki külföldi újságírók és emberjogi szervezetek.

2004 óta a helyzet csak egyre rosszabbodik. Az Amnesty International gambiai kutatója, Tania Bernath az IRIN-nek (Egyedülálló Humanitárius Hírszolgáltató és Elemző Szolgálat) számolt be a Gambiában történő törvényellenes fogva tartásokról, letartóztatásokról, újságírókról, akik száműzetésre, öncenzúrára, lettek kényszerítve, meg lettek fenyegetve, illetve szabályos boszorkányüldözés folyt ellenük.

A gambiai újságírók rosszabb helyzetben vannak ma, mint bármikor korábban voltak, mondta az IRIN-nek egy gambiai riporter, aki névtelenséget kért. Harminc újságíró menekült el az országból 2007 óta, sokuk a szomszédos országokba költöztek át, míg mások az USA-ban vagy Angliában találtak menedéket

Ez év június 12-én nyolc újságírót tartóztattak le, közülük hetet lázítás vádjával. Az újságírók között voltak az ország két független lapjának, a Foroyaa-nak és a Point-nak a munkatársai is.
A GPU (Gambia Press Union) egy nyilatkozatot adott ki június 12-én, melyben kritikával illeti Yahya Jammeh elnököt, miszerint az nem megfelelően járt el a még 2004-ben meggyilkolt újságíró, Deyda Hydara ügyében.

„Azt gondoltam, hogy már rosszabb nem jöhet a júniusi incidens után, de tévedtem.” sajnálkozott Tom Rhodes, az amerikai székhelyű nonprofit szervezet, a Bizottság az Újságírók Védelmében (CPJ) főnöke az IRIN-nek. „Amíg nem lesznek az állapotok egyenrangúak az országban az Egyenlítői-Guineával vagy Eritreával, addig Gambia továbbra is csak a meglévő, céltalan irányba haladhat.” – tette hozzá.

Forrás: Éliás Attila

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez