Rossz szagokkal a dohányzás ellen

Az izraeli Weizmann Intézet tudósainak kutatása szerint az alvás közben  érzett rossz szagok segítenek leszokni a dohányzásról.  De hogyan?

Érdekes megállapításra jutottak a minap izraeli kutatók a Weizmann Tudományos Intézetben. Azt vizsgálták, hogy milyen hatékony módszerrel lehet leszokni a dohányzásról, és elég különös módszert találtak: rossz szagokat kell érezni alvás alatt. A kísérletek meglepő eredményt hoztak: a dohányzók jelentősen csökkentették a cigarettaadagjukat az elkövetkező napokban.  

A kutatást a Journal of Neuroscience című tudományos folyóiratban publikálták. Az Anat Arzi, Yael Holtzman, Perry Samnon, Neetai Eshel, Edo Harel és Noam Sobel által végzett kísérletben 66 felnőtt vett részt, akik eltérő mennyiségben szívnak dohányt. Naplót vezetettek velük, hetven napon át: ebből kiderül, hogy gyakorlatilag egyik napról a másikra történt meg az áttörés. Az agyban összekeveredtek a szagok, így csökkent az igény a dohányzásra.

A Guardian szerint fejre felrakott elektródákkal mérték az impulzusokat, azt, hogy miként reagál – az alvás különböző fázisaiban (2-es fázis, REM-fázis stb.) – a kísérletben részt vevő emberek agya. A cigaretta illatát szándékosan keverték romlott tojáséval, haléval és húséval, vagy felváltva adagolták a szagokat. Volt egy olyan csoport is, amelynél csak dohányillatot használtak, nem keverték azt más szagokkal. Ennek tagjainál nem csökkent a napi dohánymennyiség, ellentétben azokkal, akiknek büdös szagokat is szívtak be alvás közben.

Egyébként tavaly az izraeli Haaretz című lap közzétett egy felmérést, mely szerint Izraelben dohányoznak a legkevesebben a régióban, és itt csökken leginkább a dohányosok száma. A felnőtt lakosság 17.7% dohányzik: ebből 20.9% a zsidó férfi és 12% a zsidó nő. Az országban élő araboknál magasabb az érték: a férfiaknál 41.4 százalék (bár ebbe sok olyan vízipipa-fajtát is beleszámoltak, amit hivatalosan dohányként tartanak számon, pedig nem tartalmaz nikotint), a nőknél pedig 8 százalék körüli. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez