Bemutatjuk a fehérek pártját

A dél-afrikai Demokrata Szövetség egyre népszerűbb. Dél-Afrika legnagyobb ellenzéki pártja, a Helen Zille vezette Demokrata Szövetség (DA) új programjától támogatottságának jelentős növekedését várja.

A társadalomban "megtörni a szegénység körét", az iskolákban "sikerre nevelni", az egészségügyben "mindenki számára minőségi ellátást biztosítani"- többek között ezek az ígéretek alkotják a DA 2009. áprilisi választásokat felvezető kampányát.

Ugyan a párt jelenlegi formájában viszonylag rövid ideje, mindössze 2000 óta van jelen Dél- Afrika politikai palettáján, eredete ennél jóval mélyebbre nyúlik vissza. Elődjének az akkoriban több hasonló néven is szereplő Progresszív Párt tekinthető, mely a ’70-es, ’80as éveiben elsősorban erőteljes apartheid-ellenességéről volt ismert. Vezetői a mozgalom jelentős alakjai közül kerültek ki. A DA volt pártelnökei például Helen Suzman, Harry Schwartz, Colin Eglin, Frederik van Zyl Slobbert és Zach de Beer.

A párt szinte a kezdetektől liberális, főként centralista irányultságú. Az apartheid alatt a rendszert bíráló beállítottsága alatt gyakran vádolták azzal, hogy a baloldalhoz húz. A ’90es években az ANC hatalomra kerülése után azonban az akkor Tony Leon elnöksége alatt Demokrata Párt (DP) néven futó szervezet egyre inkább az ellenzék szerepét vette magára. A DP 2000-ben szövetségre lépett a jobboldali Új Nemzeti Párttal (NNP), és bár szövetség rövid életűnek bizonyult, hiszen a következő évben a NNP már az ANC-vel szövetkezett, arra mégis elég volt, hogy a DA 22%-os támogatottságot szerezzen az akkori önkormámyzati választásokon.Ugyanekkor a párt töntő többséget szerzett a fokvárosi választókerületben. Ugyan a NNP elpártolása miatt ezt ideiglenesen elvesztették, de 2006-tól Fokváros újra a DA fennhatósága alá tartozik. Dél-Afrika összes többi nagyvárosát az ANC irányítja.

Míg a 2004-es választásokon az ANC az összes szavazat 69,69%-át tudhatta magáénak, a DA  Tony Leon elnöksége alatt 12,37%-os támogatottsággal jutott be a parlamentbe. Utánuk az Ithaka Freedom Party (IFP) következett a szavazatok 6,97%-ával, az összes többi párt pedig a legfeljebb voksok kevesebb, mint 3%-át tudhatta magáénak.

A DA élén 2008-ban a Fokváros polgármesteri tisztségét akkor már két éve betöltő Helen Zille váltotta Tony Leont. Zille Fokváros élén 2008-ban elnyerte a Világpolgármester (World Mayor 2008) címet. Mivel Zille ragaszkodott ahhoz, hogy mindkét pozícióját megtarthassa, a Nemzetgyűlésben Sandra Botha képviseli a pártot.

Az elnöknőt 2008-ban 820 induló közül választották a világ legjobb polgármesterének, annak ellenére, hogy munkáját az ANC folyamatosan megpróbálja aláásni, hiszen ők saját párttagjukat szeretnék a főváros élén látni. Zille polgármestersége alatt Fokváros és környéke Dél-Afrika messze legfejlettebb területévé vált. A polgármester asszony hatékonyan harcol a korrupció ellen, fellendítette a város idegenforgalmát, ugyanakkor szociális érzéke is figyelemre méltó, sokat tesz a város hátrányosabb helyzetű lakosaiért. Támogatói szakmai professzionalizmusa mellett enigmatikus személyiségét emelik ki leginkább, és az ország Nobel-díjasaihoz hasonlóan példaértékű vezetőnek tartják.

 Az idei választásokon a DA támogatottsága az eddigiekhez képest vélhetően növekedni fog. Ennek egyik fő oka a nemrégiben kirobban botrányok nyomán ANC berkein belül tapasztalható széthúzás és a választók kissé megrendült bizalma a vezető pártban, ám Helen Zille személyes befolyása sem elhanyagolható tényező. A DA előrejelzések szerint 11-16 százalékot fog szerezni a szerdai választásokon.

 

Forrás: kitekinto.hu

(Visited 6 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez