Februárban a tanárok azért függesztették fel a tiltakozó akciót, mert az akkor hivatalba lépő új, Morgan Tsvangirai vezette kormány megígérte: a jövőben a pedagógusok és más közalkalmazottak keményvalutában kapják majd a fizetésüket. Azóta száz USA dollár jövedelemkiegészítést kapnak havonta, bérük többi részét azonban a teljesen értékét veszített helyi pénzben utalják a számukra. Ami azonban semmit sem ér, mivel az év eleje óta Zimbabwében a dollár a nem hivatalos fizetőeszköz. A tanárok a száz dolláros jövedelem-kiegészítést méltánytalannak, sőt megalázónak érzik.
Az afrikai állam legnagyobb tanár érdekvédelmi szervezetének vezetői bejelentették: tagjaik májustól beszüntetik a munkát, mivel a kormány nem fizeti ki számukra a bérüket. „Rengeteget beszéltek az utóbbi időben az oktatás fejlesztéséről és a pedagógusok nehéz életkörülményeiről. Azonban szinte semmi sem történt a gondok megoldása érdekében” – jelentette ki Sifiso Ndlovu, a Zimbabwei Tanárok Szövetségének elnöke. „Az ígéreteket nem tartották be, ezért újra kell gondolnunk álláspontunkat számos kérdésben” – fogalmazott a szakszervezeti vezető, utalva a több hónapja tartó sztrájk felfüggesztésére februárban, az új kormány megalakulásakor.
A másik pedagógus érdekvédelmi tömörülés, a Zimbabwei Haladó Tanárok Szakszervezete szintén munkabeszüntetésre szólította fel tagjait, amennyiben megígért bérüket nem kapják kézhez. Oswald Madziva, a szervezet szóvivője kijelentette: „Nem élhetünk tovább csupán a reményből, és nem bízhatunk tovább a kormány üres ígéreteiben”. Mint mondta, februárban azért vették fel a munkát, hogy így is jelezzék bizalmukat. A kormány elismeri, hogy a gyorsuló ütemben romló gazdasági helyzet következtében 2008-ban és 2009 elején valóban sok iskola kénytelen volt szüneteltetni az tanítást. Nyolcszázmillió dollár azonnali segélycsomagra lenne szükség a közoktatás talpra állításához, ha azonban a pedagógusok ismét beszüntetik a munkát, az erőfeszítések hiábavalóak lesznek – hangoztatják vezető politikusok.
Nem csupán a pedagógusok érzik kétségbeejtőnek helyzetüket az afrikai államban. Lovemore Matombo, a legtöbb munkavállalót tömörítő Zimbabwei Szakszervezeti Kongresszus elnöke kijelentette: „A kormány a népet rabszolgaságba taszította. Az emberek dolgoznak, köztük a közszféra munkavállalói is, de nem kapnak fizetést, a jövedelemkiegészítés címén osztogatott pénzek pedig arra sem elegendőek, hogy az emberek a hivatalos szegénységi szint fölé kerüljenek”.
Forrás: Allafrica.com