A magyar doktorok a kongói Kiwanja menekülttáborban a háború szenvedőin fognak segíteni.
A 3 fős csapat 2009. április 14-én utazik el Budapestről, hogy Kairón és Entebbén keresztül megérkezzen a kelet – kongói Rutshuruba és megkezdje 1 hónapos gyógyító tevékenységét. Az orvosok 135 kg egészségügyi felszereléssel és mobilklinika üzemeltetésével segítenek a harcok következtében nincstelenné vált családokon, alultáplált, beteg gyermekeken.
Kongóban tartózkodó koordinátorunk elmondása szerint március eleje óta kérdezgetik a Kiwanja menekülttábor lakói, hogy mikor érkeznek az új magyar orvosok. A Háború Gyermekei Segélyakció első önkéntes orvosait megszerették és nagy becsben tartották a helyiek. Ez nem csoda, hiszen egy hónapon keresztül önkénteseink olyan helyen gyógyítottak, ahol tízezer ember egészségügyi ellátás nélkül él, szakemberek és eszközök hiánya miatt.
Vujity Tvrtko az Afrikai – Magyar Egyesület házigazdájaként meleg szavakkal köszöntötte a második orvosi misszió tagjait az Afrika Centrumban rendezett sajtótájékoztatón. Dr. Pezderka Gyöngyvér tokodaltárói gyermekorvos, dr. Csák Enikő budapesti neurológus és Szerbin Judit önkéntes fogják folytatni kollégáik februárban megkezdett munkáját kinti koordinátorunk Schumicky Lilla közreműködésével.
Hazájuktól több ezer kilométerre olyan gyermekeken, rászorulókon segítenek majd, akiknek a menekülés és a kifosztottság miatt teljesen legyengült a szervezetük, a betegségeknek így könnyebben áldozatául eshetnek.
Az AHU első orvosi missziója rendkívül sikeres volt. Önkénteseink biztonságban dolgoztak és olyan helyen, ahol a legnagyobb szükség volt rájuk. Egy hónap alatt több mint 4.000 beteget gyógyítottak meg, gyógyszert is biztosítva számukra.
Az ellátott betegek száma és az orvosok költsége, valamint a gyógyszerekre fordított összeg összevetése alapján egy beteg megmentése átlagosan 500 Ft-ba került. A leggyakoribb betegségek és tünetek: bélférgesség, rühesség, fejfájás, bőrbetegségek, elhanyagolt – fertőzött sebek, alhasi panaszok, nőgyógyászati problémák, láz, Malária, TBC és AIDS megbetegedésre utaló tünetek. Gyermekeknél gyakori az alultápláltság, láz és köhögés.
A kelet – kongói háború következtében kialakult humanitárius katasztrófa azokat a szegény családokat hozta lehetetlen helyzetbe, akiknek a menekülés következtében semmijük nem maradt. Az Afrikai – Magyar Egyesület elsősorban azon a több ezer gyermeken kíván segíteni, akik még a szüleiket is elvesztették. Szeretnénk júniusban elindítani harmadik orvosi missziónkat, kiszállítani és elosztani a rendelkezésünkre álló 20 tonna ruhaadományt, munkatársunk segítségével a helyszínen élelmiszert és a túléléshez szükséges alapvető használati eszközöket vásárolni a rászorulóknak.
Forrás: bulvaros.hu