Legelőször egy egész kontinensnyi ugrás erejéig adjuk kölcsön Afrikának hétmérföldes csizmánkat, hiszen az első nap középpontja Afrika irodalma és művészete lesz. Délután négy órától a Ráday Képesházban mutatkozik be az Afrika Tanulmányok magazin, utána pedig a Vallások Afrikában, afrikai hiedelmek című előadássorozaton vehetünk részt, végül pedig kis izgalmas dzsemborival zárul a nap, afrikai zenészek játéka közben kóstolgathatjuk Kelet-Afrika teáit. Másnap aztán már a költészet és dráma ugrik be hozzánk, a Ráday Könyvesház pincéjében bemutatják Paul Celan Nyelvrács című kötetét, a Stúdió "K" Színházban két német drámaíróval, Margareth Obexerrel és Ulrike Syhával beszélget Schein Gábor, majd Syha China Shipping című drámájából adnak elő részleteket.
Pénteken megérkezik Újvidék irodalma is, Faragó Kornélia és Balázs Attila vezetése mellett Franja Petrinovic, Ivan Negrisorac, Milos Latinovic, Maja Solar és Faragó Kornélia mutatkozik be, és az észt Prularica folyóiratot is megismerhetjük. Szombaton bejárhatjuk József Attila egykori ferencvárosi lakhelyeit, a Re:Verse műfordító workshopon pedig magyar, szlovák és cseh műfordítók olvasnak fel. Vasárnapra marad a nyelvvel való foglalkozás, szlovák–magyar kerekasztal-beszélgetést rendeznek Nyelvhatáron címmel, és elméletileg ez a zárónapja is a fesztiválnak. Azonban eddig csak a Ráday utca és Európa határait léptük át.
A művészeti határátlépés jegyében csütörtöktől kezdve minden este nyolctól egy-egy macedón filmet vetítenek a Ráday Könyvesház pincéjében, s az idő határait pedig akkor léphetjük át, ha az április 23-án kezdődő könyvfesztiválra is elmegyünk, hiszen ott is lesz Europoetica-esemény.
Április 25-én a Millenárison Ljudmila Ulickaja, a könyvfesztivál díszvendége, Daria Anyiszimova orosz, Gilbert Edit, Krasztev Péter magyar irodalomtörténész és Orbán György (az Europoetica igazgatója) részvételével itt folytatódik majd – már konferenciává alakulva át – a Nyelvhatáron című kerekasztal-beszélgetés.
Forrás: Magyar Hírlap