A sztorik silányak, kannibálokról, boszorkányokról vagy féltékeny barátnőkről szólnak, de Nigéria 450 millió dolláros házimozi-ipara a világon a harmadik helyen áll Bollywood és Hollywood után, miközben a pán-afrikai FESPACO filmfesztivál filmkészítői, akiket a kontinens legjobbjainak tartanak, súlyos gondokkal küzdenek alkotómunkájuk során és filmjeik forgalmazásakor.
A Burkina Fasóban megrendezett filmmustra díjáért, az "afrikai Oscarért" versenyző zimbabwei rendező, Michael Raeburn szerint "a mozi haldoklik". "Dél-Afrika a DVD-ről és a tévéről szól, senki sem keres már a mozival" – tette hozzá.
Az első nigériai filmet 1904-ben forgatták, a címe Palaver (Botrány) volt, s a filmgyártás azóta töretlenül fejlődik. Tavaly több mint 2000 film forgott Nollywoodban, míg öt évvel korábban még csak 662. A produkciók többsége helyi nyelveken készül, az angol nyelvű alkotások azonban így is a gyártás több mint 40 százalékát teszik ki.
"Ez a +mikrós+ filmgyártás: az ember benyomja a gombot, vár három percig és kész a film" – magyarázta a nigériai származású Chike Nwoffiah, aki elsőfilmesként szerepel a fesztiválon. Mint mondta, néhány rendező akár két hét alatt összedob egy produkciót forgatókönyvtől a forgalmazásig.
Dél-afrikai kollégája, Zola Maseko szerint azonban "bármilyen rossz minőségűek is ezek a filmek, Nollywood azt példázza, hogy van igény az afrikai történetmesélésre".
Az afrikai filmek iránt egyre nagyobb az igény a külföldön élő afrikaiak körében is: az otthon illatát akarják érezni, akármilyen messze kerültek is. Vijah Mahajan Amerikában élő marketingprofesszor szerint Nollywood nagyobb szeletet kaphatna a piacból a százmillió külföldön élő afrikai után. "Bollywood több mint 200 vásznat vásárolt fel 28 amerikai városban, és a nigériai filmgyártásnak ugyanezt kellene tennie" – vélte.
Miközben a rangos filmverseny egyes résztvevői elutasítják Nollywood kereskedelmi szemléletét, mások úgy érzik, űrt tölt be, ami hosszú távon azért meghozza a maga hasznát. "Piacot teremt a filmeknek. A dél-afrikiak már függők, olyan ez, mint a kokain. Az évek során pedig majd kifinomultabbá válik a közönség" – jósolta Maseko.
"Hollywood nem volt jó a húszas években, Bollywood nem volt jó a hatvanas években: Nollywood napja is felvirrad majd" – tette hozzá.
Forrás: mti