Nehéz túlhangsúlyozni Dél-Afrika jelentőségét a fekete kontinens számára. A "szivárványos nemzet" – utalva lakóinak etnikai sokszínűségére – GDP-je 282 milliárd dollár, és ez majdnem akkora, mint a többi 47 szubszaharai afrikai ország GDP-je együttesen. Az arany-, gyémánt-, és egyéb nemesfém-kitermelésben a világelsők közé tartozó Dél-Afrika az Egyenlítőtől délre eső régió pénzügyi és gazdasági központja. Jelenleg mintegy 3-5 millió mozambiki, lesothói, angolai, malawi és kongói bevándorló él főként illegálisan az országban, akiket a jólét és a munkalehetőségek vonzottak Dél-Afrikába.
Ám Dél-Afrika nem csak gazdasági szempontból fontos Afrika egésze számára, hanem azért is, mert az országban végbemenő politikai folyamatokat pontosan nyomonkövetik az egész kontinensen. Ha úgy tetszik, Dél-Afrika a kontinens "demokratikus zászlóshajója", ahol az apartheid-rendszer megszűnését követően békés és többnyire sikeres módon ment végbe a demokráciára való átállás. Az országot a legtöbb demokrácia-értékeléssel foglalkozó szervezet – így az amerikai Freedom House is – Afrika egyik legfejlettebb demokráciájaként tartja számon, ahol a jogállamiság keretei között élhetnek a polgárok.
Jacob Zuma valószínű megválasztásával azonban éppen ezen keretek kerülnek komoly veszélybe. Április 22-én ugyanis parlamenti választásokat tartanak az országban, melyen borítékolható az African National Congress (ANC) győzelme. Az ANC jelöltje pedig nem más, mint az a Jacob Zuma, akit azzal vádolnak, hogy 783 alkalommal fogadott el különböző pénzbeni juttatásokat egy megvesztegetés miatt elítélt üzletembertől. A kérdéses üzletembert egyébként – egészségügyi okokra hivatkozva – 28 hónap letöltése után kiengedték a börtönből, ahol 15 évre terjedő büntetését töltötte.
Zuma ellen tehát megvesztegetés elfogadása miatt nyomozás van folyamatban, és sokan most attól tartanak – írja a Herald Tribune – hogy a politikus a "Berlusconi-megoldáshoz" folyamodik, és az olasz miniszterelnök mintájára betiltja a mindenkori hivatalban lévő államfő elleni nyomozásokat. Egy várhatóan ANC által dominált parlament segítségével ezt minden további nélkül megtehetné megválasztása után. További rossz fényt vetett Zumára, hogy az ANC nemrég kinevezett szóvivője, Carl Niehaus, okirathamisítás gyanújába keveredett, és lemondott posztjáról.
Márpedig a magánéleti botrányairól is elhíresült Zuma megválasztása majdhogynem biztosra vehető. A legjelentősebb ellenzéki csoport, a főképp fehérek által támogatott Democratic Alliance (DA) mindössze 12%-ot szerzett a legutóbbi választásokon, és az sem valószínű, hogy az ANC-ből nemrég kivált COPE (Congress of the People) meg tudja közelíteni az ANC eredményét. A jogállamiság tehát komoly próba előtt áll Dél-Afrikában, hiszen ha a Nemzeti Nyomozóhatóság elejti a vádat Zuma ellen, "azt csak nagyon meggyőző érveléssel teheti meg" – véli David Unterhalter jogászprofesszor. Nagy kérdés tehát, hogy mi történik akkor, ha a már megválasztott Zuma ellen helyt ad a bíróság a vádaknak, és korrupció miatt elítéli az elnököt? Akármelyik változat is fog bejönni, Dél-Afrika előtt mozgalmas hónapok állnak.