A bevándorlásügyi igazgató azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az illegális bevándorlók olyan bűntetteket követnek el, mint a drogkereskedelem vagy az embercsempészet.
Több száz embert tartóztatták le, és közülük négyet már deportáltak az elmúlt hét során.
Egyes becslések szerint akár több ezer külföldi tartózkodhat az országban okirat nélkül. Legtöbbjük Nigériából való, számuk drámaian növekedett az 1990-es évek közepétől, vagyis a nigériai békefenntartók jelenléte óta. Nigéria beavatkozására a polgárháború miatt volt szükség. A katonák később az ENSZ békefenntartó missziójához csatlakoztak, amelyet 2005-ben vontak vissza – három évvel a konfliktus hivatalos vége után.
Mr. Koroma elnök szerint „a drog- és gyermekcsempészeteket a külföldiek követik el, és ez egy viszonylag új keletű formái a bűnözésnek az országban.” Arra biztatta a külföldieket, hogy minél hamarabb menjenek el a bevándorlási hivatalba, és legalizálják státuszukat. A hajtóvadászat kezdete óta két algériait és két nigériait deportáltak. A nagyszámú nigériai közösségben félelem támadt az idegengyűlöletből fakadó támadásoktól.
Az ECOWAS (Nyugat-Afrikai Országok Gazdasági Közössége) tagjainak nem kell vízum Sierra Leonéba, de kilencven nap után regisztráció szükségeltetik az ennél több időt meghaladó tartózkodáshoz.
Sok nigériainak van üzlete a fővárosban – Freetownban – de a helyiek gyanakvással figyelik őket, mert azt gondolják, droggal kereskednek, vagy egyszerűen csalók.
A Freetownban lakó nigériaiak hangot adtak aggodalmuknak az üggyel kapcsolatban. Azt mondják, mint ECOWAS–tagoknak, joguk van maradni.