Egyre több kábítószer érkezik Európába Afrikán keresztül

A latin-amerikai kokain egyre inkább Afrikán keresztül jut el Európába. A latin-amerikai háttér, a könnyű afrikai terep, párosulva az egyre jobban benyomuló kínai tőkével és a várhatóan megjelenő kínai szervezett bűnözéssel a leghátborzongatóbb sci-fi forgatókönyveket fogja megvalósítani – jósolták szakértők csütörtökön, egy budapesti Afrika-konferencián.

Miután az Egyesült Államok kemény harcot folytat a latin-amerikai kokain ellen, a kábítószercsempészek egyre inkább Európát célozzák meg. Latin-Amerikából két úton jut a drog az öreg kontinensre: a Földközi-tengeren át (ez egyre nehezebb a spanyol és francia ellenőrzés fokozódása miatt), és újabban Nyugat-Afrikán keresztül. Európa 11 fontos repülőterén 2006-ban a lefoglalt kábítószernek 26 százaléka érkezett Afrikából, tavaly viszont már 93 százaléka. Az elmúlt 3 évben Európában 33 tonna olyan kokaint csíptek el, amely Afrikán keresztül érkezett. A szakértők szerint azonban a tényleges forgalom ennek a több százszorosa. Mert csak azok az afrikai csempészek buknak le, akik primitív módszerekkel dolgoznak. A viszonyokra jellemző, hogy Ghánában egy afrikai drogfutár egyetlen úton annyit kereshet, amennyiből néhány évig eltarthatja a családját. Egy férficipő vastag talpába elrejtett kábítószernek az árából 2-3 falu teljes lakossága megélhet több hónapon át.
Az Európába jövő latin-amerikai kokain fő afrikai logisztikai központja Bissau-Guinea. A partjai előtti szigetvilágon gyakorlatilag képtelenség megvalósítani a központi kormányzati ellenőrzést. Észrevétlenül tudnak ott hajók kikötni és kis repülőgépek leszállni. Számos fekete-afrikai ország állami költségvetésében a legnagyobb tétel is csak akkora, mint amennyi egy kis teherautónyi (2,5 tonna) kokain ára. "Hat-nyolc-tíz millió dollárért teljes országokat lehet tokkal-vonóval megvásárolni", fogalmaztak a szakemberek.
Az illegális drogkereskedelembe több afrikai országban az állami alkalmazottak is bekapcsolódnak. Az Európai Unióba irányuló drogcsempészetben olyan sok nigériai diplomata volt már érintve, hogy egyes szakértők már a kábítószer-csempészetben való állami részvételről beszélnek. Mindezek alapján jelentette ki az ENSZ Kábítószer- és Bűnmegelőzési Szervezete tavaly ősszel, hogy Nyugat-Afrikát globális támadás éri.
A magyar szakértők szerint félő, hogy ehhez hamarosan párosul a kínai szervezett bűnözés. Kína az utóbbi években megkezdte Afrika gazdasági bekebelezését, a kínai vállalkozók már mindenütt jelen vannak Fekete-Afrikában. A latin-amerikai eredetű drogcsempészet magával vonja az embercsempészetet és a szervkereskedelmet, amelyet majd a kínai tőke fog mozgatni. A kutatók egyetlen horrorisztikus elemet rajzoltak meg a jövő képéből: Kínában 40 millió ember vár beültethető szervre. (Forrás: kisalfold.hu)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez