Nem engedik kikötni a Zimbabwének fegyvert szállító kínai hajót xxx

Az angolai Luandába tart egy olyan kínai hajó, amely Zimbabwénak szánt fegyvereket szállít – közölte kedden a hajót bérlő cég képviselője. A hajó néhány nap óta a Dél-afrikai Köztársaság egyik kikötővárosában, Durbanben vesztegel. Peking szerint “a két ország közötti szokványos fegyverkereskedelmi ügyletről” van szó.

"A hajó okmányai szerint a következő kikötő Angolában van. Ez az információ nagyon kényes. Óriási figyelem övezi a hajót" – mondta Vang Kun-huj, a Cosren hajózási társaság képviselője, aki kérdésre közölte, hogy a hajó éppen Luandába tart. A hajó egyelőre sehol nem tud kikötni, nem utolsósorban azért, mert Amerika ez ügyben nyomást gyakorol az afrikai államokra.
Az An Jüe Csiang nevű hajó hárommillió, AK-47 típusú géppisztolyba való lőszert, 1500 RPG típusú páncéltörő gránátot és több mint 3000 aknavetőt szállít menetlevele szerint, amelynek másolatát megszerezte és a múlt héten ismertette a Beeld című dél-afrikai napilap.
A dél-afrikai Durban közelében négy napig horgonyzott, végül el kellett hagynia a környéket, mert egy dél-afrikai bíróság nem engedélyezte, hogy a fegyvereket az ország területén át Zimbabwébe szállítsák. A dél-afrikai kikötőmunkások nem voltak hajlandók kipakolni a rakományt, mert attól tartottak, hogy a zimbabwei kormány az ellenzékkel szemben használná a fegyvereket. Zimbabwének nincs tengerpartja.
Ha a rakományt Angolában teszik partra, akkor onnét légi úton kell majd Zimbabwébe vinni, mert a közbülső ország, Zambia szintén tiltakozott az ellen, hogy területén keresztülhaladjon a fegyverszállítmány. José Eduardo dos Santos angolai elnök régi szövetségese a 28 éve hatalmon lévő és ahhoz ragaszkodó Robert Mugabe zimbabwei államfőnek.
"Örülök, hogy Dél-Afrika nem engedélyezte (a szállítást), és remélem, hogy a többi ország sem fogja. Nem akarjuk, hogy Zimbabwéban még súlyosabbá váljon a helyzet" – jelentette ki Levy Mwanawasa zambiai elnök kedden. Mwanawasa egyben a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) regionális szervezet soros elnöke, és ebben a minőségében közvetítői szerepet játszik a zimbabwei válságban.
Csiang Jü, a pekingi külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy "a két ország közötti szokványos fegyverkereskedelmi ügyletről" van szó, a szállítási szerződést még tavaly kötötték meg, és annak "semmi köze a jelenlegi zimbabwei helyzethez". Miután a szállítási útvonalat meg kellett változtatni, "gondolkodnak azon, hogy a hajót esetleg visszafordítják" – tette hozzá.
Zimbabwe igazságügyi minisztere azt mondta, joguk van megvédeni magukat, és fegyvereket vásárolni.
Forrás: Hírszerző
Videó a teherhajóról (Ha a lejátszó nem jelenne meg, a videó itt megtekinthető.)

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez