A november 9-től egészen 12-ig tartó ramallahi kulturális palotában megrendezett kiállítás és bemutató központi témája az „intelligens városok” voltak. Ramallah polgármestere – Músza Hádid – tartotta a megnyitó ceremóniát, aki beszámolt arról, hogy a városa már jövőre a teljesen le lesz fedve szabad WiFi hálózattal. Ez lényegében válasz arra, hogy az izraeli telekommunikációs vállalatok nem hajlandóak 3G és 4G szolgáltatásokat nyújtani a palesztin területeken, „biztonsági okokra” hivatkozva.
Két évvel ezelőtt hatalmas fejlődésen ment keresztül az információs és kommunikációs technológia Ciszjordániában és még Gázában is voltak érdekes próbálkozások. Habár a palesztin kormányzattól kevés támogatást kapnak, de nagyon jó kapcsolatokat ápolnak az amerikai, az európai és kínai informatikai vállalatokkal. Egy EU által végzett 2013-as kutatás egy nagyon érdekes dologra mutatott rá: annak ellenére, hogy a palesztin munkaerőpiac mindössze 3 százaléka (kb. 5000) dolgozik ebben a szektorban, de ők termelik ki a Ciszjordánia és Gáza együttes GDP-nek 8%-át.
„Érdekes a helyzet nálunk, mivel a feszült politikai légkör egyszerre kedvezett az informatikai fejlődésnek, de ugyanakkor hátráltatta is, mivel nem kaptunk támogatást sem Izraeltől, sem a palesztin kormányoktól”– nyilatkozta az al-Monitornak Ala Aleddin, a Palesztin Információs Technológia Egyesület elnöke. Aleddin beszámolt arról, hogy a palesztinok már a második intifáda (2000) alatt is interneten végezték a banki átutalásokat és ellenőrizték az egyenleget, mivel a veszélyes volt személyesen a bankba menni.
Szerinte a 2008-as év volt az ugródeszka a palesztin IT-nek, amikor az amerikai Cisco cég befektetett hozzájuk. John Chambers vállalati vezető személyesen kereste fel Mahmúd Abbászt és 10 millió dollárost támogatást adott a Alaeddin vállalatának. Az amerikai igazgató eredetileg Jordániába akart befektetni, de végül a palesztin delegációnak sikerült meggyőzni őt, hogy náluk jobb helye van a pénznek. Cisco a döntését azóta sem bánta meg: Zika Abzuk, az egyik fejlesztésekért felelős vezető, 2012 augusztusában azt nyilatkozta, hogy a palesztin gazdaság húzóágazatává vált az információs technológia, és akár öt éven belül a „Közel-Kelet Szilíciumvölgye” lehet.
Ez a fajta optimizmus és ambiciózus elképzelés érezhető volt az Expotech 2014 kiállításon is. Murad Tahbúb például azt magyarázta az al-Monitornak, hogy a palesztin high tech és informatikai vállalatoknak „11 egyetemmel van szerződése az egész Közel-Keleten és minden évben legalább 2000 frissen végzett informatikust, mérnököt, tervezőt és gépészt szívnak fel.” Tahbúb vállalata – az Asal Technologies – jelenleg 150 palesztint foglalkoztat Gázában, lényegében az egész övezet infromatikai „krémjét”. Ugyanakkor beszámolt a nehézségekről is, mivel hiába vannak tehetséges programozók és mérnökök, a rossz politikai helyzet és a gyakori fegyveres konfliktusok miatt nagy részük külföldre vándorol. „Célunk megállítani és otthon tartani a jövő munkaerejét.Ez a palesztin kormány érdeke is.
A kép forrása: Europress/AFP