Az elmúlt pár évben Irán légterét folyamatosan megsértették az amerikai és izraeli drónok, amelyek a perzsa nukleáris program és haderő után kémkedtek. Teherán sokáig nem tudott mit tenni ez ellen, mivel nem volt jártas a pilóta nélküli gépek hadviselésében. 2011 decemberében azonban váratlan dolog történt: az Afganisztánból berepült RQ-170-es Sentinel drón védelmi rendszerét nemcsak feltörték az iráni informatikusok, hanem leszállásra is kényszerítették a gépet.
A The Christian Science Monitor (CSM) című amerikai lap akkor azt írta, hogy az iráni mérnökök rájöttek a drón “Achilles-sarkára”, vagyis a GPS-navigációra. Az amerikai hadsereg a lap szerint régóta ismerte az RQ–170 Sentinelnek ezt a gyengeségét, nevezetesen, hogy a gép, ha megzavarják a kommunikációját, robotrepülésre vált, és „megbolondul”. A teheráni mérnökök szerint Irán egy olyan zavaró technikát alkalmazott, amelynek hatására a denevérszárnyú drón „azon a helyen szállt le magától, ahol akarták”. A drón sokáig kiállítás tárgya volt, miközben az iráni hadmérnököknek sikerült visszafejteniük az RQ-170 Sentinel konstrukcióját és tervét.
“Ígéretünkhöz híven teszteltük az RQ-170 jelű drón iráni változatát, és erről hamarosan bemutatunk egy videofelvételt” – nyilatkozta Amir Ali Hadzsizade tábornok, a Forradalmi Gárda elitalakulat légierejének parancsnoka tegnap az állami tévének. Irán más amerikai drónok elfogását is bejelentette az utóbbi években, köztük a Boeing gyártotta Scaneagle egy példányáét – amely kevésbé modern -, miután az a Perzsa-öböl felől berepült Irán fölé. Ezt is lemásolják, és a saját verziót rendszerbe állítják.
Az utóbbi években az Iszlám Köztársaság komoly eredményeket mondhatott magáénak védelmi eszközei fejlesztésében. Mára elérte azt a szintet, hogy önállóan is képes előállítani és gyártani katonai harceszközöket. Szeptember végén üzembe helyezte az első, saját fejlesztésű pilóta nélküli légijárműét. A “Yasseer” elnevezésű drón képes akár tíz órát is folyamatosan repülni, és legalább 200 km a hatósugara. Szintén tavaly állították szolgálatba a 200 kilométeres hatótávolságú Kader típusú, valamint a 35 kilométeres hatótávolságú, Naszr típusú rakétákkal felszerelt légvédelmi berendezéseket is. Idén nyáron pedig bemutatták a repülő célpontok elfogására kifejlesztett Karrar 4-et, és a nagy magasságban repülő, térképészeti felhasználásra szánt Mohadzser-et.
A RQ-170-es Sentinel drón iráni változatáról készült felvétel:
{youtube}4j7Uk7pGLJA{/youtube}