Az áldozatok száma azóta nőtt: a szisztematikus öldöklés még tegnap is folyt. A mostani a legnagyobb mészárlás azóta, hogy az Iszlám Állam terroristái júniusban betették a lábukat Irakba. Az áldozatok, akárcsak a gyilkosaik, szunniták. Az volt a bűnük, hogy heteken át védték magukat a dzsihádisták támadásával szemben. Végül azonban kifogytak a lőszerből, az élelemből és az üzemanyagból, miközben az ISIS harcosai bekerítették a falujukat, Zauiyat Albu Nimr-t – írja a Reuters.
Irak emberi jogi minisztere szerint a 322, kútba dobott holttestből 50 nőké és gyerekeké. A törzs egyik vezetője azt mondja: többször kértek fegyvereket a kormánytól, de nem kaptak.
A mészárlásra válaszul a bagdadi állami tévé szerint Haider al-Abadi miniszterelnök légicsapásokat rendelt el Hit város környékén. De a Reuters-nek nyilatkozó környékbeliek ezeknek semmi jelét nem látták. Pedig a kormány is szegényebb lett egy reménnyel azután, hogy az Iszlám Állam legyőzte a szunnita törzset. Bagdad ugyanis abban bízott, hogy az anbari törzsek, amelyek korábban támogatták az amerikai haditengerészetet az al-Kaida elleni harcban, megint jelentős erőt képezhetnek, és segíthetnek a hadseregnek a korábbinál hatalmasabb ellenség legyőzésében.
A már idézett törzsi vezető, Naeem al-Ga’oud sejk azt mondta a Reuters-nek: tegnap törzse további 75 tagját ölték meg a dzsihádisták, akkor vadászták le őket, amikor menekülni próbáltak. Haditha mellett ásták el az újabb holttesteket. De 15 középiskolás haláláról is beszámolt, és arról, hogy nem csak a kormány: egy légisegély kivételével az amerikaiak vezette kampány sem nyújtott nekik támogatást.
A bagdadi kormány és az iraki biztonsági erők a tegnapi öldöklésről szóló híreket még nem tudták megerősíteni, így azok – szemben a 322 kútba dobott áldozatról szólóval – még nem hivatalosak.
Anbar, a szíriai határtól Bagdadig terjedő tartomány jó részét már az Iszlám Állam ellenőrzi: ha az egész terület a kezére kerül, akkor akár a fővárosba is bevonulhat a terrorszervezet. A dzsihádisták most éppen egy nagy légi támaszpontot kerítenek be, és a létfontosságú Haditha gátat az Eufráteszen. Az Iszlám Állam több várost is a kezére kerített a szíriai határ és a tartományi székhely, Ramadi között, köztük Bagdad környéki dús mezőgazdasági területeket.