Nyáron egy iraki blogger elég érdekes Facebook-csoport hozott létre, amely rövid időn belül már több mint 12 000 kedvelőre tett szert. A „Fegyverek eladása és vásárlása” nevű csoportban az iraki internetezők bátran rendelhetnek maguknak kézifegyvereket, vagy rakhatnak fel hirdetést az eladni kívánt fegyverükről. De nem csak kézifegyvereket lehet vásárolni ott: volt, aki tankelhárító rakéták, mágneses aknák és aknavető töltetek után érdeklődött.
Habár elsőre az arab fekete humor különös megnyilvánulásának tűnik az oldal, valójában valós és nagyon is komoly dologra mutat rá: az Iszlám Állam felbukkanása óta elképesztő méreteket öltött a fegyverkereskedelem Irakban, főleg a civil szférában. A bagdadi kormány már új kifejezést is alkalmazott az internetes fegyverrendelésekre: „szociális militarizáció”, amelyben szinte az összes vallási és etnikai csoport részt vesz.
Az ilyen civil fegyverkezés egyik központja a Bagdadtól 100 kilométerre fekvő Babíl városa, ahol különösen megnőtt a forgalom Moszul eleste után. A kereslettel együtt az árak is felfelé ívelnek, most már egy Kalasnyikov gépkarabélyért 350 és 700 dollár közötti összeget kérnek. Ezenkívül nagy a kereslet a cseh és a román kézifegyverek iránt is, amelyek nem kerülnek többe 1000 dollárnál. Nagy a különbség a főváros és a vidék között: Bagdadban 2500 dollár lehet egy vadonatúj puska, miközben ugyanazt a fegyvert valamelyik kisebb település fegyverbazárjában már 1000 dollár alatt is meg lehet vásárolni.
Irakban a hatóságok nem vezetnek nyilvántartást a fegyverekről, és eddig még egyetlen hozzávetőleges becslés sem készült arról, hogy mennyi fegyver lehet forgalomban, vagy mekkora bevétel származik a fegyverkereskedelemből. „Egyszerűen arról van szó, hogy manapság az iraki psziché alapvető része lett a fegyver. Ahhoz, hogy valaki nyugodtan hajtsa álomra a fejét éjszaka, legalább egy fegyvert tart az otthonában” – nyilatkozta az al-Monitor lapnak egy iraki pszichológus.
„Manapság már hülyének nézik azt az irakit, aki fegyver nélkül megy bárhová az országban. Az orvosoknak, a tanároknak, de még a vallási prédikátoroknak is van legalább egy puskájuk a kocsiban, vagy pisztolyuk a zsebükben”– mesélte egy iraki fegyverkereskedő a helyi lapnak. Kitért arra, hogy legjobb vásárolói a szunnita törzsek, főleg azok, amelyek az Iszlám Állam által leginkább fertőzött területeken élnek, és ellenségüknek tekintik a “kalifátust”. „Néha még a hatóságoknál is jobban el vannak látva fegyverekkel. Nem ritka, hogy a törzseknek nehéz géppuskáik is vannak, ezért aztán velük nem is nagyon mernek szórakozni a hatóságok. Ezenfelül a takfírik is kerülik velük az összecsapásokat.”
A kép forrása: Europress/AFP