Vízi “vaskupolát” fejleszt egy izraeli cég

Az amerikai-izraeli fejlesztésű Vaskupola rakétaelhárító rendszer sikeresen teljesített a legutóbbi palesztin-zsidó konfliktus idején: a Hamász rakétáinak jelentős részét leszedték a segítségével. Ezért egy izraeli vállalat úgy döntött, hogy a tengerre “költözteti” a védelmi rendszert. De az most   elsősorban nem a Hamász rakétái ellen nyújtana védelmet, hanem más országok haditengerészetével szemben. 

A 2014-es Euronaval biztonsági kiállítás egyik főszereplője a Rafael Advanced Defense Systems nevű izraeli haditechnikai vállalat  új, C-Kupola nevű rakétája volt. A Párizs mellett tartott rendezvényen részt vett a cég szinte teljes vezérkara, és rövid előadást tartottak az új fegyverről, amit ki is állítottak. A C-Kupola lényegében nem más, mint a híres szárazföldi Vaskupola tengeri változata, amely képes leszedni az ellenséges repülőgépeket, helikoptereket, rakétákat, de akár a pilóta nélküli gépeket (drónokat) is. A Rafael teljesen új észlelő és követőrendszerrel látta el a rakétákat, amely igazodik a tengeri hadviseléshez. Sőt: másodpercenként egy elhárítórakétát lő ki, és nem zavarja a hajó rendszereit sem, miközben a rakéták képesek egymástól megkülönböztetni, elkülöníteni és követni a célpontokat.

“A C-Kupola valami olyat kínál, amit egyetlen más haditengerészeti védelmi rendszer sem: 360 fokos védelmet nyújt a hajónak” – nyilatkozta Ari Sacher, a Rafael vállat egyik vezetője, aki büszkén hozzátette, hogy a Vaskupola az egyetlen olyan védelmi és elhárító rendszer, amely több mint ezer „sikeres elfogással” büszkélkedhet, és ezért „teljesen új szegmens nyílik meg a biztonságtechnológiai piacon”.

A C-Kupola a kilencven kilogrammos Tamir-rakétákat használja, ugyanazokat, amelyeket a szárazföldi Vaskupola is. A Tamir az elektrooptikai szenzoraival folyamatosan nyomon követi az ellenséges rakétákat, a kormánylapátjai segítségével pedig egészen finom iránymódosításokat végezhet. Ráadásul a védelmi rendszer viszonylag kevés helyet foglal el, és ezért a korvettek, vagy akár a naszádok is képesek lesznek majd használni. Természetesen a hadihajók nem csak önmagukat fogják védeni: a civil hajók, tankerek, de akár az olaj- és földgázfúrótornyok védelmét is ellátják majd. Sőt: vannak olyan elképzelések is, melyek szerint a C-Kupola továbbfejlesztett változatai nem csak a „levegőből érkező” veszélytől védik meg az objektumokat, hanem a torpedóktól, a robbanószerekkel megpakolt „öngyilkos csónakoktól” és a búvároktól is, akik esetleg a víz alatt erősítenének fel aknákat a hajóra.

A C-Kupola kifejlesztése és majdani hadrendbe állítása tökéletesen illeszkedik Izrael legújabb biztonságpolitikai törekvéseihez: egy ütőképes, akár globális szinten megjelenő tengeri flotta létrehozásához. A közel-keleti ország sokáig keveset törődött a saját hadiflottájával, és inkább a szárazföldi haderő és a légierő fejlesztésére koncentrált. Az elmúlt években – főleg a 2006-os háború után – azonban megváltozott a korábbi magatartás, és ennek nem csak katonai okai vannak. Az Izrael mellett lévő gázmezők – például a Leviatán – hovatartozása a mai napig komoly vita tárgyát képzi a régióban, és mivel Izrael már hozzáfogott az energiahordozók kitermeléséhez, szükségessé vált a hajók és a fúrótornyok megfelelő védelme is. A kiállításon a Rafael alkalmazottai arról beszéltek, hogy elsősorban nem a Hamász, vagy egyéb radikális szervezet rakétáitól tartanak, hanem „a térségben lévő államok haditengerészeti provokációitól”. Nem említették, de valószínűleg a szíriai, libanoni és a török hadiflottára gondoltak:  ezek az országok is maguknak követelik a Leviatán-mezőt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez