Az Abu Dhabi Filmfesztivál október 23-án vette kezdetét és egészen november 1-ig tart. A kulturális rendezvény során 197 filmet vetítenek le, amelyek közül kilenc egész estés film és 48 rövidfilm premier. Többnyire a többi híres filmfesztiválon – Berlin, Sundance, Toronto, Velence – előadott művészeti alkotásokat tekintik meg újra, de ilyenkor mutatják be az új arab filmeket is. A filmfesztivál költségeit az emírségi kormány állja, s most először fordult elő, hogy egy emírségi filmet mutattak be a megnyitón: Ali Musztafa Az A-tól a B-ig című nagy költségvetésű filmjét.
Azonban sokak szerint az arab filmgyártás jelenleg válságban van. „Őszintén az arab filmekről: az elmúlt években mind mennyiségben, mind minőségben megfigyelhető a recesszió. Ez a mai, arab világban uralkodó szörnyű állapotok miatt van így” – foglalta össze röviden az arab filmgyártás válságának okait al-Timi filmrendező, az est egyik szervezője. A rendező szerint a legrosszabb az, hogy az arab világ „filmgyártó nemzetei” már alig gyártanak filmet az országokban uralkodó káosz vagy rossz gazdasági helyzet miatt. „Egyiptom, Szíria és Tunézia. 2011 előtt gyakorlatilag ez a három arab ország uralta a régió filmpiacát, ahol bizony komoly hagyományai voltak a filmkészítésnek és a filmnézésnek is. Most alig akad 1-2 elfogadható filmjük.“
Ugyanakkor hozzátette, hogy az idei fesztiválon induló filmek között azért akad két-három „gyöngyszem”, amelyeket már a világ más részein és eseményein is bemutattak és pozitív fogadták azokat a nézők és a kritikusok is. A Velencei filmfesztiválon az arab sikerfilm a Theeb volt és négy arab film pedig a torontói nemzetközi filmfesztiválra is bejutott, mint a Theeb, Iraki Odüsszeia, A 18 körözött és a Völgy.