Az Iszlám Állam harcosai augusztus óta nyomás alatt tartják a Szindzsár hegyet Irak északi részén, Moszul tartományban. A fent rekedt 700 családot a helyi Szindzsári Védelmi Erők próbálják megóvni tőlük. Most azonban a fegyveresek azt jelentették, hogy kifogynak lőszer- és egyéb tartalékaikból, és az amerikaiak által vezetett koalíciótól kértek segítséget. A helyzetet még elkeserítőbbé teszi a közelgő tél.
A védők parancsnokát ráadásul a héten megölték. Al-Seikh Khayri korábban Németországban élt, onnét érkezett haza, hogy segítsen az övéinek – közölte az AFP-vel telefonon az egyik harcos. Aki arról is beszámolt, hogy azért is egyre rosszabb a helyzet, mert nagyon kevés az élelem, és az üzemanyagból is lassan kifutnak.
Körülbelül 1200-an védik a hegyet, miközben a dzsihádisták szűkítik a gyűrűt, utánpótlást telepítenek: egy kilométerre vannak már csak. Úgy 300-an közülük páncélozott járművekkel támadták a környező falvakat, a kezükre is kerítették őket, és most a hegyre fókuszálnak – mondta a jazidi harcos.
A jazidik lelki vezetője, Tahszin Ali Szaeed is újból nemzetközi segítséget sürget, azt, hogy védjék meg a népét a megsemmisüléstől. Eddig 5 ezer jazidit öltek meg a dzsihádisták, 7 ezret raboltak el, köztük nőket és gyermekeket, 350 ezret pedig menekülésre kényszerítettek – mondja.
Az augusztusban történteket az ENSZ is vizsgálta. Egyik vezető emberi jogi tisztségviselője szerint komoly bizonyítékok vannak arra, hogy az, ami a jazidi vallási-etnikai kisebbséggel történt, kimerítheti a “szándékos népirtás” fogalmát.
Ivan Simovic több mint 30 jazidi menekülttel találkozott és beszélgetett egyhetes iraki látogatásán. A beszámolók nyomán háborús és emberiesség elleni bűntettekről beszél: olyanokról, amelyekről a világsajtó is hírt adott. Gyilkosságokról, nők és lányok százainak elrablásáról, arról, hogy az interneten a dzsihádisták közhírré is tették: rabszolgának adták el az elhurcolt embereket. De meséltek a menekültek az ENSZ tisztségviselőjének olyan esetről is, amikor egy iskola udvarán jazidik egész csoportját végezték ki azéért, mert nem voltak hajlandók áttérni az iszlámra – jelentette az AFP.
Közben az is kiderült, hogy csaknem 7 ezer jazidi maradt Szindzsár városában: úgy maradhattak, hogy hagyták magukra erőltetni az iszlám ISIS-féle szélsőséges értelmezését. (Fotó: Europress/AFP)