A 2012-ben elindított ugandai állami mezőgazdasági tárolókapacitás-fejlesztési programban már korábban is tevékenyen szerepet vállaló HTCC közreműködésével az Ugandai Kereskedelmi és Ipari Minisztérium kérte fel a magyar szakembereket, hogy a korábbi tanulmányterveket frissítsék fel és alakítsák át a Mbale városban kialakításra kerülő ipari park területére tervezett beruházáshoz
A klímájában és természeti adottságaiban kiemelkedő ország jelenleg lemaradásban van a szomszédos Kenyához képest, ahol a magánbefektetők és a mezőgazdasági termelésből nagyra növő cégek korábban megkezdték a fejlesztéseiket, és képesek nagyobb mennyiségű gabonát, kukoricát felvásárolni és tárolni, majd a bőséges szezon végeztével akár sokszoros áron visszaszállítani a szűkölködő ugandai piacra. Nagy gondot okoz a termények kezelésének gépesített tisztítási, szárítási hiányossága, ami jelenleg 25-30% kárt okoz a farmereknek. Ezt és az ágazatot érintő egyéb stratégiai problémákat próbálják orvosolni a privát és állami részvétellel elindított mezőgazdasági programokkal, amelyekben a vetőmagtól, a termőföldek minél szakszerűbb, hatékonyabb kihasználásának lehetőségein át, egészen a feldolgozó egységek kialakításáig folyamatos a tervezés, az egyeztetés és a kivitelezés.
Az “agresszív” kínai fejlesztési láz és erős pénzügyi (Kínai Exim Bank) támogatása ellenére Afrikában ma is tisztelik, elismerik az európai tudás és technikai tapasztalat előnyeit, nem beszélve termékeink, eszközeink, gépeink kiemelkedő minőségéről. Ez a minőségi előny napról napra fogy a kínai cégek fejlődésével, felzárkózásával, ami tisztán nyomon követhető a Kelet-Afrikában megjelenő géppark és eszközállomány változásain. Idő kell az afrikai piacnak, mire ráeszmél, hogy az olcsóbb ázsiai termékek ugyan kisebb kezdeti befektetést igényelnek, de tartósságuk hiánya, szerviz-igényük nem várt, tetemes költségeket és időkiesést okozhatnak.
Így hatalmas piacot veszít, veszíthet Európa, valamint a Magyarországon működő vállalatok és cégek, „beragadnak” a még fellelhető technológiák, kárba vész a szakértelem. A magyar vállalkozási kedv, támogatás és információ hiányában egyáltalán nem, vagy csak félve közeledik Afrika piacaira. Ezen próbál változtatni a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ.
L.Novák Mónika – Uganda