A Hezbollah üzent a szélsőségeseknek: visszavonultok, vagy meghaltok

A Hezbollah síita fegyveres szervezet eddig nem nagyon avatkozott be a Bekaa-völgyben zajló eseményekbe. Inkább kerülte az összecsapást – legalábbis Libanon területén – a szunnita terrorista csoportokkal, köztük az al-Nuszra Fronttal és az Iszlám Állammal. Ez most megváltozhat. Októberben a dzsihádisták Hezbollah-állásokat támadtak meg, ezért hétfőn Hasszán Naszralláh, a Hezbollah vezetője ultimátumot küldött a szélsőséges szervezeteknek: „visszavonultok, vagy meghaltok”.

Megadjuk a takfíriknek (a szélsőséges iszlamistáknak) az esélyt, hogy elhagyják a Bekaa-völgyet. Nyugodtan vegyenek fel civil ruhát és térjenek vissza Szíriába, vagy tegyék le a fegyvert. Viszont annak, aki továbbra is folytatni fogja a harcot, nem kegyelmezünk” – nyilatkozta Hasszán Naszralláh, a libanoni Hezbollah fegyveres szervezet vezetője. Az al-Manar TV-ben közzétett interjúja szerint „Libanon eleget szenvedett már és a Hezbollah is a tűrőképessége határához érkezett”.  

Nasszralláh hétfőn “körúton” vett részt a válságok sújtotta Bekaa-völgyben. Ismét kijelentette, hogy együttműködik a libanoni hadsereggel: közösen megakadályozzák, hogy a helyi síiták saját fegyveres milíciákat állítsanak fel és „bosszúhadjáratot” indítsanak a szunnita családok ellen. Ugyanakkor többé nem fognak kesztyűs kézzel bánni a szunnita militánsokkal sem. “A Hezbollah állásai erősek, főleg azért,  mert komoly átcsoportosításokat hajtottunk végre. Jól felszerelt és kiképzett harcosok várják a takfírikat, visszavernek bármilyen támadást” – nyilatkozta Naszralláh, amikor megszemlélte a Bekaa-völgyben található Hezbollah-állásokat. 

Habár a Hezbollah többször is elítélte a szunnita terrorcsoportok megjelenését és ámokfutását Libanonban, konkrét lépést nem tett a dzsihádisták ellen. Ez azért volt így, mert enélkül is „sok fronton” harcol: Damaszkusz oldalán vesz részt a szíriai háborúban, beleavatkozik a jemeni eseményekbe, és libanoni források szerint kisebb kontingenssel támogatja az iraki hadsereg harcát az Iszlám Állam ellen. Másrészt a Hezbollah inkább a libanoni hadseregre bízta a rendteremtést, mert ha az ő harcosai avatkoztak volna bele a Bekaa-völgyi eseményekbe, akkor felborult volna a kényes politikai egyensúly a cédrusok országában, és a libanoni szunniták még inkább a síita fegyveres szervezet ellen fordultak volna.

Most azonban elfogyott a Hezbollah türelme. Október elején több mint száz, az al-Núszra Fronthoz tartozó szélsőséges militáns indított támadást a szíriai határon keresztül Libanon keleti részén: a célpont két Hezbollah-őrposzt volt Brital és Nahleh mellett. A harcokban legalább húszan vesztették életüket, többségében az al-Nuszra Front harcosai. Több tucatnyian megsebesültek, miközben a Hezbollah öt túszt is ejtett. Az összecsapások után a Hezbollah katonai vezetése bejelentette, hogy átcsoportosítást hajtanak végre, és síita harcosok tömegei érkeznek a térségbe Libanon minden tájáról.

Másrészt a Hezbollah az elkövetkezendő napokban jelentős fegyverszállítmányt vár Iránból. A bejrúti ügyvezető kormány, megelégelve azt, hogy késik a francia és a szaúdi fegyverszállítmány, Teheránhoz fordult. Tegnap a libanoni védelmi miniszter Iránban járt, ahol arról biztosították: hajlandók „katonai gyorssegélyt küldeni” Libanonnak, hogy az sikeresen vegye fel a harcot a szélsőségesek ellen. A libanoni sajtó szerint azonban ez a fegyvervásárlási megállapodás igencsak problémás lehet, Teherán ugyanis fontos feltételnek jelölte meg, hogy a szállítmányból a „Hezbollah is részesüljön”. Bejrút könnyen kivívhatja a nemzetközi közösség haragját is: 2007-ben az ENSZ BT szankciót vezetett be Teherán ellen, megtiltotta, hogy Irán fegyvereket exportáljon külföldre.

A kép forrása: Europress/AFP 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez