Megtelt Libanon: Bejrút nem fogad több szíriai menekültet

A libanoni államot és a gazdaságot egyre inkább megviseli a szíriai menekültek folyamatos áramlása az országba. A közel-keleti állam már a tűrőképességének a határához érkezett, ezért Bejrút bejelentette: csak “humanitárius” indokkal kaphat valaki menedéket és minden évben felülvizsgálják a menekültek helyzetét.

„Már nem bírjuk tovább, tűrőképességünk a határához érkezett. Bejrút ezentúl nem fogad szíriai menekülteket, mert az országunk betelt” – nyilatkozta Rashid Derbász, a libanoni belügyminiszter, majd így folytatta: „Természetesen még nyitva állnak a határok azok előtt, akik humanitárius indokkal szeretnének belépni az országukban. Ugyanakkor mindenkit nagyon szigorú ellenőrzés alá vonunk.”

A miniszter szavai tökéletesen reprezentálják a kormány álláspontját, ugyanis Bejrút nem képes több menekültet fogadni. A kormány felszólította a menekültügyi szervezeteket, hogy vegyék le Libanont a szíriai menekültek fogadó országainak listájáról, ha pedig egy szíriai állampolgár hazatér, a visszatérését a menekülttáborba már meg kell akadályozniuk a hatóságoknak. Ezenfelül Derbász megígérte, hogy a libanoni hatóságok félévenként „felülvizsgálják” a menekülthelyzetet. Ez azt jelenti, hogy csak alapos indokkal maradhat valaki az országban és ha olyan területről származik – pl. Szíria tengerparti sávja, amelyet nagyjából elkerült a háború és a kormány ellenőrzése alatt áll – akkor haza lehessen küldeni. Ebbe beletartozik az is, hogy a libanoni hatóságok kitoloncolhatnak valakit az országból.

A libanoni gazdaságra már így is komoly terhet ró a több mint egy millió – egyes becslések szerint körülbelül 1,3 millió – szíriai menekült ellátása. Bejrútnak csak tavaly nyár óta a szíriai válság 8,5 milliárd dollárba került. Ezért Bejrút nemcsak Szaúd-Arábiához és Franciaországhoz, hanem az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságához fordult támogatásért és kért dollármilliókat a menekülttáborok fenntartására, sőt már a Világbanktól is kapott kölcsönt. Azonban a pénzek lassan érkeznek és a libanoni gazdaság 2012 és 2014 között visszaesett, miközben 200 000 libanoni teljesen elszegényedett, a munkanélküliek száma megduplázódott, most majdnem az ország egynegyedének nincs állása.

Emiatt komoly vita alakult ki Libanonban, hogy mi legyen a menekültek sorsa. Nagy vihart kavart Seján Azzi, a libanoni munkaügyi miniszter szeptemberi felvetése. A Kataeb Párthoz tartozó politikus szerint ugyanis haza kellene küldeni a menekülteket, mégpedig a szimpátia alapján: aki a Bassz Pártot támogatja, az a hadsereg által ellenőrzött területekre menjen, aki pedig az iszlamistákat, azok a militáns csoportok által ellenőrzött településekre.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez