Nem most történt a dolog, hanem még júliusban – idézi a Yedioth Ahronoth internetes kiadása a tanulmányt. Akkor kezdődtek el Kobáne környékén a harcok, és legkevesebb három kurd katona vegyi fegyverrel végrehajtott támadás áldozata lett. A The Global Research in International Affairs-ben megjelent dolgozatához a szerző, Dr. Jonathan Spyer fotókat és bizonyítékokat is felhasznált, azt mondja, szíriai kurdoktól kapta őket. Egy szakértő, aki alaposan tanulmányozta a kurd áldozatokról készült fényképeket, azt állítja: mérgező gázzal végrehajtott támadásban haltak meg, a legvalószínűbb az, hogy mustárgázról van szó. Tehát legalább egy incidensben az Iszlám Állam már vetett be kémiai fegyvert a szíriai kurdok ellen – állapítja meg a tanulmány.
És hogy honnét lehet a dzsihádistáknak vegyi fegyverük? Arra a New York Times felfedezése adhat választ. Titkosszolgálati dokumentumok és egykori katonák szerint Washington megpróbálta eltussolni, hogy a 2003-as amerikai invázió után körülbelül 20 katonája kémiai fegyverektől (ideggázoktól és mustárgáztól) betegedett meg. Az esetek 2004 és 2011 között történtek, amikor az amerikai hadsereg állítólag 5 ezer vegyi anyagokkal töltött robbanófejet, tüzérségi lövedéket és bombát talált és gyújtött össze Irakban.
Ezek mind 1991 előtt készültek, az Irak és Irán közti háború idején szerezte be őket Szaddam Huszein. Többnyire amerikai tervezésű, Európában gyártott és Irakban összeszerelt vegyi fegyverekről van szó a brit Times szerint. Ezek már akkor elavultak voltak, mondják az amerikaiak, és semmilyen veszélyt nem jelentettek. Ennek ellentmondanak viszont a sebesülések. A londoni Independent szerint sokan valós veszélynek tartják, köztük egy volt brit ezredes is, hogy az elhagyott fegyvereket robbanószerek, konkrétan piszkos bombák gyártására használhatják a militánsok.
Jóllehet a Pentagon azt állítja, hogy annak idején megsemmisítették, amit találtak, a lap szerint az idén nyáron az iraki kormányzat képviselői azt jelentették: szemtanúk látták, ahogy behatolók fosztogatták az elrozsdásodott berendezéseket, miután kilőtték a megfigyelő kamerákat abban az őrizetlenül maradt körzetben, ahol állítólag kémiai fegyverek vannak. Valószínűleg a Bagdadtól 80 kilométerre fekvő muthannai komplexumról van szó, amelyben az iraki kormány szerint júniusban még 2500, az amerikai vagy az iraki hadsereg által begyűjtött vegyi rakétát tároltak. És amely azóta az Iszlám Állam kezén van.