A magát al-Híráknak (Déli Szeparatista Mozgalomnak) nevező függetlenségi csoport évek óta ellenzi Jemen egységét: el szeretné érni, hogy Dél-Jemen ismét önálló ország legyen, mint 1990 előtt volt. A Szanaaban történő események miatt számos, többezres tüntetést szerveztek Ádenben – Dél-Jemen egykori fővárosában – és Mukallában. Miután szeptember 21-én a síita húszik megszállták Szanaa-t, az ország déli részén „újraéledt” az al-Hírák, amely a „marxista Jemen egyedüli jogutódjának” tartja magát.
A függetlenségi mozgalom ultimátumot küldött a jemeni kormánynak, hogy „november 30-ig vonuljon ki a hadsereg és a civil adminisztráció” Jemen déli részéből, különben leállítják az ország teljes kőolajexportját. Az al-Hírák felszólított minden hazai és külföldi energetikai vállalatot, hogy állítsák le a kitermelést és a kivitelt, különben „lerombolják a gyáraikat”. Addig szüneteltetik a földgáz és a kőolaj kivitelét, míg az „újonnan megválasztott déli kormány” ki nem nevezi az új technikusokat és igazgatókat, és a cégek a bevételük egy részét át nem utalják “a hamarosan létrejövő dél-jemeni nemzeti bankba”.
A kisebb kutakat már elfoglalták, és helyi források szerint „hamarosan felkeresik az ajánlatukkal” a balhafi feldolgozóüzemet is. Ez a francia Total, a legnagyobb külföldi befektető tulajdona, és erősen őrzik a jemeni katonák. A Perzsa-öböl menti ország körülbelül 3 milliárd hordónyi kőolajtartalékkal rendelkezik, amely többnyire csak arra elegendő, hogy az eladott hordókból finanszírozzák az állami kiadásokat, főleg a hadsereget. Ugyanakkor ez a mennyiség is napról napra csökken: 2010-ben még naponta átlagosan 260 ezer, de egy évvel később viszont már csak napi 170 ezer hordó volt a kitermelés az olajvezetékek egyre gyakoribb megrongálása, felrobbantása és a külföldi szakszemélyzet evakuálása miatt. A lelőhelyeknek csak egy része van a déli országrészben, de itt van a legjelentősebb olajkikötő és az a terminál is, ahonnan a cseppfolyósított gáz indul útjára
Közben Jemen északi és keleti részén továbbra sincs nyugalom. Habár kedden a síita húszik is elfogadták az új jemeni miniszterelnök személyét, vagyis Hálid Mahfúd Bohát, és az Anszurallah nevű szervezet is elkezdett kivonulni a jemeni fővárosból, még mindig nem stabilizálódott a helyzet.
A helyi jelentések szerint a húszik rendkívül megosztottak most, hogy elérték az egyik legfontosabb céljukat, vagyis azt, hogy általuk is elfogadott politikus ült Jemen kormányfői székébe. A vezetőség egyik része ugyanis vissza akar vonulni, és a „szeparatista meg a terrorista” csoportok elleni harcra akar összpontosítani, miközben más húszi parancsnokok – a jemeni hadseregen és a biztonsági erőkön belül uralkodó káoszt kihasználva – saját “miniállamot” akarnak létrehozni Jemenen belül. Ennek az utóbbi frakciónak a harcosai kedden több napos ostrom után elfoglalták a Szanaától 200 kilométerre nyugatra fekvő Hodeida vörös-tengeri kikötővárost, és ezzel együtt megszerezték a teljes ellenőrzést a délen fekvő Damár tartomány felett.
Az Anszarullah egységei csütörtök reggel a közel-keleti ország negyedik legnagyobb városának számító Hodeida repülőtere felett is átvették az ellenőrzést. Ezenfelül hadműveleteket indítottak az Arab-félsziget al-Kaidája ellen is: Rada városában zajlott összecsapásokban a fegyveres konfliktusban legkevesebb tizenketten életüket vesztették,s a városból ezrek menekültek el a harcok elől.