Női parancsnoka lett a Kobánét védő kurd milíciáknak

Korábban is megírtuk, hogy az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet harcosai nem akarnak a kurd “amazonok” keze által meghalni, mert szerintük sokkal rosszabbul járnak a túlvilágon, ha egy nő lövi le őket. Jelentősen rombolta a terroristák harci morálját, amikor több mint egy héttel ezelőtt egy kurd női harcos – a dzsihadisták módszereit alkalmazva -inkább felrobbantotta magát, miközben lerohanták az állását. Most pedig a “kalifátus” egyik legnagyobb rémálma vált valóra: egy nő irányítja Kobáne védelmét.

„Egy kurd nő vezeti a Népvédelmi Egységeket (YPG) Kobáne körüli csatákban, Mahmud Barkhodannal együtt” – jelentették helyi kurd források. A negyvenéves nő álnevet használ, nehogy ő vagy a családja az Iszlám Állam terrorista szervezet célkeresztjébe kerüljön. Annyit tudni, hogy Afrin régióból származik, de évek óta az észak-szíriai Aleppó mellett élt. „Akik ismerik a katonanőt, azok tudják, hogy intelligens, elszánt és mélységesen gyűlöli a szélsőséges iszlamistákat” – nyilatkozta egy kurd tiszt, aki a női parancsnok alatt szolgál és rendszeresen részt vesz a „vezérkari” megbeszéléseken. Hozzátette még, hogy „nem sok esélyt ad a terroristáknak az életben maradásra, ha szembetalálkoznak a nővel”.

Még javában tart Kobáne ostroma, a helyzet szinte minden órában változik. Tegnap a YPG erők visszavették a város mellett azt a magaslatot, amit tíz nappal ezelőtt veszítettek el. A domb kiemelt stratégiai jelentőséggel bír, a többi közt azért, mert belátható róla szinte az egész város.  

Ugyanakkor az észak-szíriai kurd város majdnem felét jelenleg is a dzsihadisták tartják ellenőrzésük alatt. Bosszúból a magaslat elvesztéséért, a kalifátus egymás után három öngyilkos merényletet is végrehajtott Kobanéban. Ma reggel folytatódott az Iszlám Állam állásainak bombázása a városban. A koalíciós erők 12 különböző ponton lőtték a dzsihádistákat, akik a helyi források szerint több helyen is feladták az állásaikat és inkább visszavonultak.

Mindeközben tovább romlik a török-kurd viszony. Tegnap a török légierő a PKK (Kurd Munkáspárt) állásait bombázta Törökország délkeleti részén. Habár nincsenek hírek az áldozatok pontos számáról, a török sajtó szerint “jelentős kárt” okoztak a kurd lázadóknak, amiért azok előzőleg három napon át géppuskákkal és rakétagránátokkal támadták a török hadsereg előretolt hadállásait. Ma az is kiderült, hogy több száz kurd harcos kezdett éhségsztrájkba amiatt, hogy a török-szíriai határt átlépve a török hatóságok elfogták őket.

“Vád nélkül tartják őket fogva, a legnagyobb jogi bizonytalanságban, ez egy dráma” – nyilatkozta a kurd Demokratikus Uniópárt (PYD) egyik képviselője, aki szerint összesen 160 harcosról van szó, mindet kilenc nappal ezelőtt fogták el a török hatóságok, miközben Kobáne védelmére siettek. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök válaszul azzal vádolta meg a a PYD-t, hogy “megkínozza” azokat a kurdokat, akik elmenekültek az Iszlám Állam Kobáne elleni offenzívája elől.

Franciaország szintén belefolyt a török-kurd vitába. Párizs felszólította Ankarát, hogy feltétlenül nyissa meg határát azok előtt, akik csatlakozni akarnak Kobáne védőihez. Francois Hollande az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíciónak is üzent: minden érintett ország védje meg a török-szíriai határon fekvő várost, amely szerinte “bármelyik pillanatban a terroristák kezére kerülhet”. A francia államfő ezzel lényegében arra az esetre utalt, hogy tegnap az Irak északi részét irányító kurdok regionális igazgatási szerve (KRG) “jelképes” mennyiségű katonai segélyt – kézifegyvereket, lőszereket és tüzérségi lövedéket – küldött Kobáne védőinek, de a szállítmány elakadt Szíria északkeleti részén, mert Ankara nem volt hajlandó segélyfolyosót nyitni.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez