Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök Hálid Mahfúd Bohá egykori olajipari minisztert nevezte ki Jemen új kormányfőjének. Optimizmusra ad okot, hogy a politikus személyét a síita lázadók is elfogadták. Az Anszarullah síita fegyveres csoport vezetője azt nyilatkozta a jemeni televíziónak, hogy ők javasolták Bohát a kormányfői posztra. “Úgy gondoljuk, ő a megfelelő személy” – jelentette ki Abdel Málik al-Húszi, aki még hozzátette, hogy mindegyik oldal a három kormányfőjelölt közül őt tartotta a legmegfelelőbbnek.
Hálid Mahfúd Bohá 1965-ben született a dél-jemeni Hadramaut tartományban. Az indiai egyetemeken szerzett diplomákat adminisztrációból, gazdasági kapcsolatokból és pénzügyből. A politikus 2014 márciusától júniusig állt az olajipari minisztérium élén, leváltására az üzemanyaghiány miatt kirobbant tüntetések miatt került sor. Ezt követően ő lett a Perzsa-öböl menti ország ENSZ-nagykövete. Az elemzések szerint igazi technokrata és nagyon úgy néz ki, hogy sem Rijáddal, sem Teheránnal nem ápol szoros kapcsolatokat. Az elemzők szerint ez azért fontos, mert Jemen “továbbra is egyensúlyozni fog” Irán és Szaúd-Arábia között, nem köteleződik el egyik fél irányába sem. Habár a kormányfő szunnita származású és a fő hatalmi bázisa Jemen déli és keleti részén van, az északon élő síiták között is komoly népszerűségnek örvend. Aktívan részt vett ugyanis a 2011-es „jemeni tavaszban” és szerepe volt a korábbi elnök, Ali Abdullah Száleh lemondatásában.
Boha kinevezése nagy előrelépést jelent a Perzsa-öböl menti államban. A múlt héten Ahmed Avad Mubarakot nevezték ki Jemen új kormányfőjének, aki már hónapok óta vezette az államfő kabinetjét. Az államfő abban bízott, hogy ő megoldja a hónapok óta tartó válságot az arab országban. Azonban Mubarak szunnita származása és a Rijáddal fenntartott kapcsolatai miatt a síita húszik szinte azonnal elutasították az új miniszterelnök személyét és megfenyegették a kormányt, hogy ismét tüntetéseket szerveznek és folytatják a harcot Szanaában. Ezért Mubarak visszalépett.
A kinevezés három hetet késett az ENSZ közvetítésével létrejött tűzszüneti megállapodásban szereplő időponthoz képest. A megállapodás értelmében a lázadóknak ki kell vonniuk csapataikat a fővárosból, le kell tenniük a fegyvert és meg kell indítani a politikai átmenetet. A tűzszüneti megállapodás óta azonban az észak-jemeni Szaadából érkezett húszi lázadók egyre fokozták a fővárosra gyakorolt nyomást. A fővárost, Szanaát gyakorlatilag szeptember 21-én elfoglalta az Anszarullah nevű síita lázadószervezet, s megszállva tartják a kormányzat, köztük a védelmi minisztérium, épületeit is. A kiegyezéssel valószínűleg elkezdődik a húszi lázadók kivonulása a jemeni fővárosból, de elemzők szerint félő, hogy a hirtelen keletkező vákuumot az olyan szélsőséges szunnita csoportok fogják betölteni, mint a az Arab-félsziget al-Kaidája (AQAP) .