Zsidó lány a Kalifátus katonái között

Több mint száz fiatal francia nő él a Kalifátus területén Szíriában és Irakban – állapította meg a francia belső elhárítás jelentése. Miért? –  kérdik a szülők, a rokonok és a barátok, meg persze a rendőrség is, amely attól tart: a kiképzett dzsihád harcosok visszatérhetnek Európába, hogy ott kövessenek el merényleteket. 

Erre volt már példa Brüsszelben, ahol egy francia dzsihád harcos négy zsidót ölt meg a Zsidó Múzeum előtt. Akkor fogták el a hidegvérű tettest, amikor ősei szülőföldjére, Algériába tartott. De hányan lehetnek még? Mohamed Merah hét embert ölt meg 2012-ben, családtagjait most tartóztatták le, mert épp a Közel-Keletről tértek haza – feltehetően kiképzés után. Több mint tízezer francia vesz részt ilyen vagy olyan formában a dzsihádisták oldalán a harcokban a Közel-Keleten vagy Észak-Afrikában, esetleg Afganisztánban vagy Pakisztánban. Mohamed Merahot például Pakisztánban képezték ki. 

Egyre több nő is harcol az ISIS-ben,  és csaknem mind muszlimok. Most viszont feltűnt ott egy zsidó lány is… A Kalifátus egyik fő ellenfele Amerika mellett Izrael. Mi késztet arra egy zsidó lányt, hogy fegyvert fogjon Izrael ellenségei körében?

A szülők és a pszichológusok egyaránt a kamaszkori lázadást említik, mint általános fő okot. Szembenállást a világgal, mely nem érti meg a fiatalokat és nem kínál számukra perspektívát. A több mint száz lány és fiatal asszony majdnem mind magányos volt, mielőtt “meghallotta volna a dzsihád hívását”. Többségük elzárkózott a családjától, és csak számítógépen tartotta a kapcsolatot a világgal. Sahra, aki most 18 éves, hívő, de nem vakbuzgó muzulmán családban nőtt fel. Fel akarta venni a fátylat az iskolában, ami Franciaországban tilos. A szülei ezt nem engedték: Sahra megindult a lázadás útján. Fél évig ki sem bújt a szobájából, csak okostelefon és táblagép volt a partnere. Éppúgy mint a fiatal zsidó lánynak, aki családja elleni bosszúból választotta a dzsihádot.

A forradalmi harc romantikáját persze a helyszínen felváltja a prózai való: a dzsihád harcosok másodosztályú emberként kezelik a nőket, akiket gyakran háztartási alkalmazottként használ a Kalifátus. A politikai tiszt szerepet betöltő imámok pedig igyekeznek mielőbb férjhez adni a ” hitetlen Európából érkezett nőket”. Sahra például férjhez ment egy 25 éves dzsihád harcoshoz, aki Tunéziából érkezett a Kalifátusba. “Apám engedélyét nem kérem, mert ő nem hithű  muzulmán!”- mondta a lány bátyjának telefonon, valahonnan Szíriából. Anyja szerint lánya agymosás áldozata. Úgy beszél, mintha mások irányítanák.


Mi lesz, ha öngyilkos merényletekre képezik ki az Európából, így Franciaországból érkezett lányokat? Ők ugyanis nemigen keltenek gyanút : európai külsejükkel és útlevelükkel könnyen félrevezethetik a terrorelhárító szolgálatokat. Franciaországban él Európa legnagyobb muzulmán közössége:  a 65 milliós lakosságnak mintegy tizede. Közülük 1-2 százalék szimpatizál a dzsiháddal, de ez is igen nagy szám. Főként, ha hozzávesszük a keresztény, és esetleg zsidó dzsihád harcosokat is.  A forradalmi romantika, mely a hatvanas és hetvenes években a marxista terrorista mozgalmak iránt ébresztett rokonszenvet, jelenleg a dzsihádnak kedvez. Különösen Európának azokban az országaiban, ahol a fiatalok hatalmas munkanélküliséggel néznek szembe, és nemigen látnak maguk előtt perspektívát …

A Kalifátus toborzói pedig ott vannak a világhálón, és ártatlannak tűnő ajánlatokat tesznek: legyél gyerekfelügyelő egy vagyonos  családnál a Közel-Keleten! A helyszínen azután kiderül: egy kicsit másról van szó. De a francia fiatalok körében reneszánszát éli a gyökerek keresése: sok fiatal kiváncsi nagyszülei vallására, nyelvére és kultúrájára. Soha ilyen sok francia zsidó nem vándorolt még ki Izraelbe. De hogy lesz egy fiatal francia zsidó lányból a Kalifátus katonája? Rejtély, melyre csak maga az érintett tudna válaszolni, ha valahol a Kalifátusban nem harcra készülne éppen …

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez