A török média szerint ez azt jelenti, hogy fokozódik a kormányzat ellenőrzése az igazságszolgáltatás fölött.A török igazságszolgáltatási rendszer egyik kulcstestületéről van szó, amely – elvben a kormányzattól függetlenül – egyebek között a legfontosabb pozíciókat betöltő bírák kinevezéséért vagy leváltásáért, illetve a fegyelmi eljárásokért felelős. A 22 tag közül tízet választottak most újra a közel 14 ezer bíró részvételével tartott szavazáson.
A győztesek közül – jelentette a török média – legalább heten a kormánypárthoz, az iszlamista gyökerű Igazság és Fejlődés Pártjához (AKP) közel álló bírói platformot (YBP) képviselik. Bekir Bozdag igazságügyi miniszter nyíltan kampányolt az YBP jelöltjei mellett, és vasárnap este üdvözölte a választás kimenetelét. Hozzátette, hogy demokratikus voksolás volt, amely plurálisabbá teszi a testületet.
A kormány tavaly év vége óta komoly erőfeszítéseket tett arra, hogy növelje befolyását a bírói tanács fölött, miután az országban korrupciós vádakkal indultak vizsgálatok az akkori kormányfő (időközben elnökké választott) Recep Tayyip Erdogan és környezete ellen. E törekvésének jegyében a kabinet az igazságszolgáltatás reformjára is benyújtott egy törvénytervezetet, de azt az alkotmánybíróság részben visszautasította, mert úgy ítélte meg, hogy sérti a hatalmi ágak szétválasztásának elvét.
A politikai ellenzék külön bírálta, hogy a kormány a mostani választás előtt is nyomást próbált gyakorolni a bírákra, és jelezte, hogy nem fogadja el az eredményeket. A kormány szerintük azért akarja ellenőrzése alá vonni az igazságszolgáltatást, hogy a korrupciós vizsgálatok ne indulhassanak újra.