Az izraeli sajtó és tudományos élet már hetek óta foglalkozik azzal, hogy az új egyiptomi Szuezi-csatorna megépítése milyen környezeti károkkal járhat a régióra nézve. A Biological Invasions nevű amerikai szakmai folyóiratban egy olyan tanulmány jelent meg, amelyben bírálják Kairó nagyszabású projektét. A cikket tizenkét országból tizennyolc tudós írta alá, köztük Bella S. Galil, az izraeli Oceanográfiai és Limnológiai Kutatóintézet tagja. A tanulmányt az izraeli sajtó szintén megjelentette és az izraeli weboldalakon is elérhető. A biológusok szerint a projektnek “helyi és regionális szintű hatása lesz a biodiverzitásra, illetve a földközi-tengeri ökoszisztéma-javakra és -szolgáltatásokra”.
Legfőbb problémaként a Vörös-tengerből származó idegen fajok átáramlását emelték ki, és úgy vélték, hogy a Szuezi-csatorna már így is a világ egyik legveszélyesebb létesítménye a tengeri fajok inváziója szempontjából. Példaként említették a Szuezi-öbölből érkező különböző rák- és medúzafajokat. A mesterséges tengeri járaton átsodródó élőlények virágzó populációkat alakítottak ki Líbiától egészen a görögországi partokig, és a mediterrán régió nyugati térségében is terjednek, kiszorítva a honos fajokat természetes életterükből, és közülük nem egy veszélyt jelent az emberre nézve is.
A tanulmány készítői azt ugyan elismerik, hogy a nemzetközi kereskedelem nélkülözhetetlen az emberiség szempontjából, de egy regionális felügyelet alatt elvégzett felmérés elkészítését sürgetik, amely feltérképezné a projekt környezeti hatásait. Sőt egy javaslatot is tettek: a csatorna ki- és bejáratánál magas sótartalmú vízzel feltöltött, kapuval elválasztott szekciót hoznának létre, amelyben elpusztulnának a betolakodó fajok.
A tanulmányt Egyiptomban, mind a kormány, mind a sajtó részéről heves bírálatok érték. Az al-Jóm asz-Szábe egyiptomi napilap szerint „kitaláció az egész”. Az izraeli sajtó „reménytelen állóháborút folytat nevetséges tudományos állítások” közlésével, amelyek célja az egész program “tudományos szabotálása”.
A 145 évvel ezelőtt épített Szuezi-csatornát egy 35 kilométeres szakaszon kiszélesítik, egy további részét pedig egy ugyancsak 35 kilométer hosszú párhuzamos meder kiásásával tehermentesítik. Az augusztus elején megkezdett munkálatok befejezésére Abdel-Fattáh al-Szíszi egyiptomi elnök egy évet adott a kivitelezőknek.