A kurdok az utolsó emberig harcolnak az észak-szíriai városért

A kurd milíciák szinte már a teljes kimerülés határán vannak az észak-szíriai Kobané nevű településért vívott csatában. A határvárost már több mint három hete akarja elfoglalni az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet. A település szimbóluma lett a kurd ellenállásnak, amely elvesztése nemcsak stratégiai hátrányt jelentene, hanem komoly csapást mérne a kurd harci szellemre is. Emiatt a világ minden táján mozgolódni kezdtek a kurdok.

A várost védő kurd erők hétfőre virradó éjjel még vissza tudták verni a dzsihadisták támadásait, de azoknak a nap második felében sikerült benyomulniuk Kobané (arabul Ain-el-Arab) keleti részébe, ahol kitűzték a fekete lobogójukat. A hódításaikat annak köszönhetik, hogy a terroristák fegyveres összecsapások alatt is vetettek be öngyilkos merénylőket, akik nemcsak a kurd fegyveresekkel, hanem néha a saját harcosaikkal is végzettek. Ezt követően nagyon gyorsan bevették a város három kerületét: a város ipari részét, Maktada al-Dzsadidát és Kani Arabanét. Habár a kurd milíciák indítottak több ellenoffenzívát az elfoglalt kerületek visszaszerzésére, de a négyemeletes épület tetején még mindig ott lobog a „kalifátus” zászlaja, ahol legelőször kitűzték a harcosok. A tegnapi összecsapások mérlege: 34 dzsihádista és 16 kurd harcos, s ezenfelül legalább száz sebesült, köztük sok a civil. Musztafa Bali, a helyi sajtószövetség egyik vezetője elmondta, hogy kétezer civilt evakuáltak az este, miután a város védelmét irányító kurd katonai vezetők távozásra szólították fel a civil lakosságot. “Kobaniét katonai övezetté nyilvánították”.  – nyilatkozta Bali. 

A kurd erők felvették a kapcsolatokat a koalíciós és a török erőkkel is, hogy segítsenek az iszlamisták kiűzésében. Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció harci repülőgépei kedd reggel az Iszlám Állam állásait bombázták Kobané közelében, hogy ezzel is lassítsák a terroristák előrenyomulását. A vadászgépek robaját a két ország közötti határ török oldalán is lehetett hallani, később pedig két füstfelhő emelkedett a magasba a határvárostól délnyugatra. A nemzetközi koalíció az utóbbi két hét során több alkalommal is légicsapásokat mért a Kobanit ostromló dzsihadisták egységeire, a légi hadjárat eddig azonban nem tudta megtörni a szélsőségesek előrenyomulását.

Recep Tayyip Erdogan török elnök kijelentette, hogy a török határ közelében fekvő, hetek óta ostromlott Kobané bármelyik pillanatban az Iszlám Állam nevű terrorszervezet kezére kerülhet, és hogy ennek megakadályozására szárazföldi hadműveletre van szükség. A katonai szakértők és elemzők szerint a légicsapások nem képesek megállítani az iszlamisták offenzíváját, bármekkora is legyen a tűzerejük. Hiába fokozták a légicsapások számát Az Egyesült Államok és arab szövetségesei, minden jel szerint aligha értek el látványos sikert és bár lelassították a “kalifátus” előrenyomulását, de nem voltak rájuk komolyabb hatással.

A hírek hallatán a szinte az összes nagyobb kurd közösség felbolydult a világban. A Twitter internetes közösségi oldalon hétfőn megsokasodtak az #SOSKOBANE kulcsszót tartalmazó bejegyzések, amelyeknek egy része arról számol be, hogy törökországi kurdok közelítették meg a török-szíriai határt, hogy az ostromlottak segítségére siessenek. A kurd erők helyzetének gyors romlását látva, a kurdokat támogató, törökországi Demokrata Néppárt (HDP) felhívást intézett a törökországi kurdokhoz, hogy vonuljanak az utcákra és tüntetéseken vállaljanak szolidaritást Kobané lakosságával, és ítéljék el a „kalifátus” támadásait, valamint a Törökországban 2002 óta hatalmon lévő Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) a várossal kapcsolatos politikáját. 

A tüntető kurdok az isztambuli Gazi negyedben a tüntetők Molotov-koktélokkal dobálták a rendfenntartó erők tagjait, és felgyújtottak két buszt. Az Istiklal bevásárló utcában keddre virradó éjszaka a tiltakozók köveket dobáltak, mire a rendőrség itt is könnygázt vetett be feloszlatásukra. Tizenként kurd tüntető életét vesztette életét a rendőrséggel vívott összecsapásokban. 

Európában is heves indulatok szabadultak el a kurdok körében az iraki és a szíriai helyzet miatt. Tegnap több európai városban – Rómában, Londonban, Bécsben, Kölnben, Stockholmban és Brüsszelben – is voltak tüntetések, s ma pedig több száz kurd tüntető özönlötte el délelőtt az Európai Parlament épületeit Brüsszelben és a holland parlamentet Hágában. Nemcsak a kurdok aktivizálták magukat: a kalifátus által üldözött, de a legtöbb muszlim által eretneknek tartott jezidiek is részt vettek ezeken a tüntetéseken. Sőt Németországban tömegverekedés tört ki egy muszlim és egy jezidi csoport között. Hétfőn este az Alsó-Szászország Cellében, a szíriai és az iraki helyzettel kapcsolatos elmérgesedő vita miatt egy hatvan- és egy harminctagú csoport szólalkozott össze,s az ezt követő összecsapásokban hatan sérültek meg. Nem vettek őrizetbe senkit, de több ember ellen eljárást indítottak súlyos testi sértés és a közrend megsértése miatt.

Kobanénak eddig közel 186 ezer lakosa menekült át Törökországba vagy Szíria biztonságosnak ítélt területeire azóta, hogy a terroristák szeptember 16-án kezdték el ostromolni a várost. A három hete tartó csata halálos áldozatainak száma megközelíti a négyszázat. Az ENSZ nemrégiben közölte, felkészül arra a lehetőségre is, hogy a városban tartózkodó négyszázezer – többségében kurd – lakos és menekült török területen keres oltalmat a szélsőségesek elől.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez